Ośrodek został utworzony na Wydziale Historycznym uczelni na wniosek grupy pracowników Katedry Judaistyki UJ, którzy dostrzegli rozproszenie prowadzonych na ten temat badań i pomijanie części niezgłębionych dotąd problemów dotyczących historii krakowskich Żydów.
Bogactwo materiałów przechowywanych w archiwach i bibliotekach oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą nie jest też do końca wykorzystane - sądzą badacze. Opracowanie takich źródeł i wprowadzenie ich do obiegu naukowego to zadanie, jakiemu ośrodek chce sprostać. Zamierza też zabiegać o stworzenie muzeum prezentującego historię i kulturę Żydów krakowskich.
Przypomnijmy, że już na początku XIV wieku istniała w Krakowie społeczność żydowska. W XVI i XVII wieku działali tu wybitni rabini, a przed II wojną światową Żydzi stanowili jedną czwartą mieszkańców miasta.
Kierownikiem nowej placówki jest dr Edyta Gawron z Katedry Judaistyki UJ, a szefem jej rady programowej - prof. Edward Dąbrowa, kierownik tej katedry.
Przynajmniej raz w miesiącu odbywać się mają otwarte popularnonaukowe wykłady w Collegium na krakowskim Kazimierzu, gdzie od wiosny 2010 roku ośrodek będzie miał siedzibę.