Ewelina jest też nauczycielką wspomagającą edukację dzieci romskich. Jej podopieczna w tym roku zdała maturę. To druga po niej osoba z maturą wśród Romów w Głogowie.
MSWiA podaje, że 84 proc. dzieci romskich chodzi do szkoły. – Do niedawna wykształcenie nie było wartością w społeczności romskiej – wyjaśnia Joanna Talewicz-Kwiatkowska. – Osoba, która cieszy się autorytetem w ortodoksyjnych społecznościach, to nie ktoś z dyplomami, ale starszy z mądrością życiową. Edukacja szkolna nie była Romom potrzebna, bo tego, co jest ważne, uczyli się w domu: języka, zachowania, obyczajów.
Do dziś zdarza się, że rodzice i dziadkowie sami wypychają dzieci do placówki specjalnej, bo po niej łatwiej o rentę. – Mieliśmy przypadek, że dziadek starał się, by wnuczek nie poszedł do publicznej szkoły. Rodzina potrafiła przekonać kilkulatka, by przestał w przedszkolu czytać, malować – opowiada Agnieszka Awksentiuk.
– To właśnie wyuczona roszczeniowość. Zaradność polega tu na tym, by wiedzieć, jak pozyskać pieniądze z zasiłków, a nie, co zrobić, by być czynnym zawodowo, by samemu zapewnić byt rodzinie – komentuje Talewicz-Kwiatkowska. – Nadal remontujmy domy i myślmy, że zrobiliśmy coś dobrego. Za dziesięć lat te domy będą zniszczone, a w nich będą mieszkać wciąż bezrobotni Romowie.
[ramka][srodtytul]Nie tylko kotlarze i handlarze końmi [/srodtytul]
Romowie są jedną z czterech mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę (pozostałe to: Karaimi, Łemkowie i Tatarzy). Pierwsza o nich wzmianka pochodzi z Krakowa z 1401 r. Od XV w. m.in. od strony Niziny Węgierskiej przybywały do Polski grupy wędrujących Romów – ich potomkami są Romowie karpaccy (inaczej: Bergitka Roma). Od XVI w. zaczęli przybywać Romowie z Niemiec (Polska Roma), a w II połowie XIX w. z Siedmiogrodu i Wołoszczyzny Kełderasze (kotlarze) i Lowarowie (handlarze końmi). Podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2002 r. przynależ- ność do mniejszości romskiej zadeklarowało 12 731 obywateli polskich. Szacuje się, że obecnie w Polsce zamieszkuje 20 – 30 tys. Romów. Najwięcej w województwach małopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i łódzkim. Romowie w większości należą do Kościoła rzymskokatolickiego, ale są wśród nich wyznawcy prawosławia, zielonoświątkowcy i świadkowie Jehowy.
W czasach PRL wobec prowadzących wędrowniczy i koczowniczy tryb życia Romów przeprowadzono przymusową akcję osiedleńczą, która zakładała też przymusową asymilację (podobnie było w innych krajach komunistycznych). Romów zwykle osiedlano w zdegradowanych społecznie dzielnicach miast. [/ramka]