Kosztowny długi weekend

Pracownicy odpoczywają, a gospodarka zwalnia obroty. Czerwcowy długi weekend może nas kosztować ponad 5 mld zł – szacują eksperci.

Aktualizacja: 04.06.2015 10:46 Publikacja: 04.06.2015 10:38

Kosztowny długi weekend

Foto: Bloomberg

Dzisiejsze święto Bożego Ciała to jedna z niewielu okazji w tym roku, by mieć długi weekend. Wystarczyło wziąć jeden dzień urlopu i ma się cztery dni wypoczynku.

I wiele osób z tego korzysta. - Pracownicy chętnie biorą urlop w tzw. dni pomostowe, czyli wypadające pomiędzy dniem ustawowo wolnym od pracy, a weekendem. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które mają do dyspozycji ograniczoną liczbę dni urlopu – mówi Krzysztof Inglot, z Work Service.

Przyznaje, że regeneracja sił i dodatkowy odpoczynek w długi weekend na pewno przełożą się na wzrost efektywności w pracy, ale dla przedsiębiorców mogą oznaczać spowolnienie, a w efekcie mniejsze zyski.

Ekspert wylicza, że przykładowo, godzinne zatrzymanie taśmy produkcyjnej w fabryce z sektora motoryzacyjnego to koszt miliona zł.

- Biorąc pod uwagę, że Polska jest w czołówce krajów o największej liczbie przysługujących dni wolnych od pracy, na tle innych państw jesteśmy niekonkurencyjni – uważa Krzysztof Inglot.

Wedle wyliczeń ekonomistów PKPP Lewiatan, każdy ponadprogramowy dzień wolny w roku to koszt rzędu 0,3 proc. PKB.

Zdaniem ekspertów na długich weekendach najbardziej traci przemysł. Wyhamowanie dynamiki produkcji w dłuższych okresach wolnych od pracy może rzutować na bilansie całorocznym.

- W tym sektorze trudno bowiem nadrobić tymczasowe spowolnienie, ponieważ wysoki wzrost gwarantuje systematyczna produkcja na stałym poziomie, zamiast skokowych wzrostów dyktowanych sezonowością – tłumaczy Inglot.

Podkreśla, że długie weekendy to także bolączka handlowców. Sieci hiper i supermarketów, czy galerie handlowe mogą co prawda odpracować straty w pozostałych okresach roku, ale i tak niewypracowane zyski z powodu długich weekendów liczone są w miliardach złotych.

Eksperci przyznają, że Polacy dużo pracują. Dane Eurostatu pokazują, że jest to średnio 42,5 godziny tygodniowo.

– Pod względem czasu pracy ustępujemy jedynie Grekom. Dlatego w naszym przypadku pójście śladem inny państw i zakazanie korzystania z urlopu w dni pomostowe byłoby niewłaściwe – uważa Krzysztof Inglot.

Dodaje jednak, że wciąż daleko nam jeszcze do Europy Zachodniej jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń i dobrobytu, abyśmy mogli pozwolić sobie na wydłużanie listy dni wolnych od pracy.

W 2015 roku mamy do przepracowania 252 dni. Kolejna okazja na długi weekend będzie w listopadzie, kiedy Święto Niepodległości wypada w środę.

Społeczeństwo
Kolejny incydent w szpitalu. „Agresywny i wulgarny pacjent”
Społeczeństwo
Władysław Kosiniak-Kamysz w Dniu Flagi: Bądźmy dumni z Biało-Czerwonej
Społeczeństwo
Cudzoziemcy na potęgę kupują mieszkania w Polsce. Zachęcił ich kredyt 2 procent
Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne