Polacy pomogą w remoncie lwowskiej willi

Władze Lwowa poprosiły o pomoc w odnowieniu jednego zabytkowego budynku, który został uszkodzony w czasie rosyjskiego ataku rakietowego na to miasto.

Publikacja: 30.10.2024 20:23

Uszkodzona willa Hellera we Lwowie po ataku rakietowym przeprowadzonym przez Rosję.

Uszkodzona willa Hellera we Lwowie po ataku rakietowym przeprowadzonym przez Rosję.

Foto: Instytut Polonika

Na początku września Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Lwów. Władze ukraińskie podały, że zginęło 7 osób, a co najmniej 45 zostało rannych. Pociski wybuchły w pobliżu obiektów, które znajdują się w strefie buforowej obszaru wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, obejmującego stare miasto Lwowa.

Jak podały władze miasta, w wyniku rosyjskiego ostrzału w różnym stopniu uszkodzonych zostało około 70 obiektów architektury historycznej sprzed 1939 roku.

Pomoc dla Lwowa

„Lwów potrzebuje pomocy! Celem ataku Rosjan było centrum miasta. Uszkodzono wiele zabytkowych kamienic. Polska jest gotowa pomóc w ich odbudowie” – napisał na platformie X (dawniej Twitter) premier Donald Tusk.

Jeszcze tego samego dnia pracownicy Instytutu Polonika, który zajmuje się odnawianiem zabytków związanych z polską historią za granicami kraju, skontaktowali się z władzami miasta. Zadeklarowali możliwość pomocy w zabezpieczaniu uszkodzonych budynków oraz w ich odbudowie.

Czytaj więcej

Była szefowa Instytutu Polonika wygrała w sądzie z ministerstwem kultury

 – Do Instytutu Polonika do dzisiaj wpłynęła jedna prośba o pomoc. Jest to wniosek o wsparcie finansowe w przygotowaniu dokumentacji technicznej na odbudowę willi Ludwika Hellera przy ul. Melnyka 7, uszkodzonej w ataku z 4 września. Instytut Polonika realizuje podpisaną umowę ze wskazanym przez miasto wykonawcą – poinformowała „Rzeczpospolitą” Aneta Pytrus z Instytutu Polonika. Koszt wykonania dokumentacji to 210 tys. hrywien (ok. 20 tys. zł). I dodała, że w przypadku otrzymania kolejnych próśb o wsparcie, w uzgodnieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Polonika będzie „rozważać taką pomoc w miarę swoich możliwości finansowych i prawnych”.

Uszkodzona willa Ludwika Hellera

Jak napisaliśmy we wrześniu w „Rzeczpospolitej”, wśród uszkodzonych budynków była właśnie willa Ludwika Hellera, założyciela lwowskiej filharmonii i dyrektora Teatru Miejskiego we Lwowie. Heller był m.in. kompozytorem, reżyserem operowym, a także autorem sztuk teatralnych. Uczestniczył w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918–1919). Był wtedy komendantem Milicji Obywatelskiej VI dzielnicy. Jego willa zbudowana w 1905 roku nawiązywała do stylu zakopiańskiego. W czasie rosyjskiego ataku została uszkodzona więźba dachowa, ceramiczne dachówki, stropy oraz okna i drzwi.

Czytaj więcej

Po ataku rosyjskim na Lwów. Zniszczone wille lwowskich osobowości

Instytut Polonika od pierwszych dni pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę zaangażował się w pomoc dla władz ukraińskich przy zabezpieczaniu zabytkowych obiektów. Te znajdujące się we Lwowie we współpracy z Zarządem Ochrony Środowiska Historycznego lwowskiej rady miejskiej zostały zabezpieczone przed pożarem oraz falą uderzeniową po wybuchu. Do tego celu zostały wykorzystane niepalne materiały, wełna mineralna, płyty OSB i koce gaśnicze przekazane do Ukrainy. Osłonięte zostały niektóre rzeźby oraz witraże kościołów, a specjalny stelaż chroni przed odłamkami kolumnę Adama Mickiewicza. Jednocześnie Instytut Polonika prowadzi prace konserwatorskie w lwowskich świątyniach oraz na cmentarzu Łyczakowskim. Od niedawna baza gromadząca informacje o śladach obecności polskiej kultury na świecie jest dostępna w języku ukraińskim. W bazie tej, prowadzonej przez Instytut Polonika, znajduje się około 72 tys. wpisów, z czego około 20 tys. powiązanych jest z Ukrainą.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
analizy
Jak państwo może pomóc muzeum w Raperswillu
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Wojsko
Strzały na granicy z Białorusią. Jak często wojsko musi odpierać ataki migrantów?
Społeczeństwo
Obchody 11 listopada 2024 w Warszawie. Objazdy, zamknięte ulice i utrudnienia w ruchu
Społeczeństwo
Obchody 11 listopada w Warszawie: Marsz Niepodległości 2024. Zmiany w ruchu, zamknięte ulice, zmiany w komunikacji
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Społeczeństwo
Na pomnik smoleński wszedł mężczyzna. Policjanci użyli granatów hukowych
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni