Zmiana czasu na zimowy 2024: Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już ostatni raz?

Koniec lata coraz bliżej. Tym samym nadchodzi też zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy wskazówki przesuwamy o godzinę do przodu czy do tyłu? Wyjaśniamy.

Aktualizacja: 17.09.2024 08:54 Publikacja: 14.09.2024 07:00

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2024?

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2024?

Foto: Hdesigns, Adobe Stock

Nadchodzi jesień. W związku z tym coraz częściej zastanawiamy się, kiedy przestawiamy zegarki i zmieniamy czas na zimowy.

Zmiana czasu na zimowy 2024

Dwa razy w ciągu roku następuje zmiana czasu. Jesienią przestawiamy czas z letniego na zimowy, natomiast wiosną z zimowego na letni. W pierwszym przypadku cofamy zegarki o godzinę, a w drugim – przestawiamy o godzinę do przodu. Na najbliższą zmianę czasu przyjdzie nam poczekać jeszcze ponad miesiąc.

Kiedy wypada zmiana czasu na zimowy 2024?

Zmiana czasu na zimowy następuje zawsze w ostatnią niedzielę października. W 2024 roku będzie to więc noc z 26 na 27 października. Wówczas będziemy musieli cofnąć wskazówki zegarów z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że w nocy z soboty na niedzielę pośpimy godzinę dłużej. Zmiana czasu z letniego na zimowy spowoduje, że wieczorem wcześniej będzie zapadał zmrok.

Dzisiaj o dosłownym przesunięciu wskazówek pamiętać musimy jedynie w przypadku tradycyjnych zegarów. Zmiana czasu w większości telefonów, komputerów i innych urządzeń elektronicznych odbywa się automatycznie. O właściwej godzinie przestawiają się więc bez naszego udziału.

Czytaj więcej

Zmiany w L4. Nowe zasady już od 1 października. Co oznaczają dla pacjentów?

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni?

Czas zimowy towarzyszyć nam będzie aż do początku wiosny. Kolejna zmiana czasu – tym razem z zimowego na letni – czeka nas już w marcu 2025 roku. Zmiana ta następuje zawsze w ostatnią niedzielę marca. W przyszłym roku będzie miała więc miejsce w nocy z 29 na 30 marca. Przesuniemy wtedy wskazówki zegarów o godzinę do przodu – z godziny 2:00 na 3:00. W związku z tym będziemy spać o godzinę krócej.

Zmiana czasu: Od kiedy obowiązuje?

O potrzebie wprowadzenia zmiany czasu wspominano już w XVIII wieku. Po raz pierwszy jednak wprowadzono ją dopiero w 1916 roku w Niemczech. Jej istnienie uzasadniano możliwością jak najlepszego wykorzystania światła dziennego do pracy. Zmiana miała przynieść wiele korzyści ekonomicznych, w tym oszczędności na sztucznym oświetleniu.

Zmiana czasu w Polsce po raz pierwszy wprowadzona została w 1919 roku. Później obowiązywała w latach 1946-1949, a następnie 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje już w naszym kraju nieprzerwanie co roku.

Zmiana czasu dotyczy niemal 70 krajów na świecie. W Europie nie jest praktykowana jedynie w kilku państwach, w tym na Islandii, Białorusi oraz w Rosji.

Czytaj więcej

W tych miejscach nie wolno zbierać grzybów. Za złamanie zakazu grożą surowe kary

Do kiedy będzie obowiązywać zmiana czasu?

Od dawna w przestrzeni publicznej trwa dyskusja o zasadności zmiany czasu. Debaty na ten temat od lat prowadzone są też na forum Unii Europejskiej. Wiele osób i grup społecznych opowiada się za likwidacją zmiany czasu i wprowadzeniem w ciągu całego roku jednolitego czasu. Niektórzy narzekają na zmianę, twierdząc, że w negatywny sposób wpływa na ich samopoczucie. Są wówczas osłabieni, mają problemy ze snem i koncentracją.

W całej Unii Europejskiej kwestie obowiązującego czasu i jego zmiany reguluje Dyrektywa unijna UE 2000/84/EC. Za jej sprawą w całej Unii Europejskiej czas przestawiany jest w tym samym terminie. Pozwala to zapobiec wielu problemom natury organizacyjnej. Ponadto wydany został Komunikat Komisji Europejskiej zawierający harmonogram zmian czasu w latach 2022-2026. Może to oznaczać, że zmiana czasu obowiązywać będzie przynajmniej do 2026 roku.

W Polsce za obecnie obowiązujący czas i jego zmiany odpowiada Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2002 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Nadchodzi jesień. W związku z tym coraz częściej zastanawiamy się, kiedy przestawiamy zegarki i zmieniamy czas na zimowy.

Zmiana czasu na zimowy 2024

Pozostało 97% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Społeczeństwo
Ośrodek Karta ciągle jest zagrożony. „Znaleźliśmy się na skraju upadku”
Społeczeństwo
Finansowy sukces o. Rydzyka. Jego fundacja pobiła rekord wszech czasów
Społeczeństwo
"Polski Ranking Nieufności" SW Research. Wobec jednej narodowości Polacy czują wyjątkowy dystans
Społeczeństwo
Sondaż: Czy Rosję należy usunąć z Rady Bezpieczeństwa ONZ? Znamy zdanie Polaków