Afrykański kraj chce przywrócić niehumanitarne praktyki. Drugie czytanie ustawy

Parlament Gambii będzie głosował nad uchyleniem zakazu wycinania żeńskich narządów płciowych. Byłby to pierwszy kraj na świecie, który przywróciłby takie praktyki.

Publikacja: 18.03.2024 18:50

Zabieg może powodować poważne krwawienie i śmierć

Zabieg może powodować poważne krwawienie i śmierć

Foto: stock.adobe.com

Procedura ta obejmuje częściowe lub całkowite usunięcie zewnętrznych narządów płciowych, często za pomocą takich narzędzi jak żyletki. Często wykonywany jest na dziewczynach, gdyż błędnie uważa się, że to kontroluje seksualność kobiety. Zabieg może spowodować poważne krwawienie i śmierć. Jest to nadal powszechna praktyka w niektórych częściach Afryki.

Jest to nadal powszechna praktyka w niektórych częściach Afryki

Jaha Dukureh, założycielka Safe Hands for Girls – lokalnej grupy, której celem jest położenie kresu tej praktyce, powiedziała The Associated Press, że obawia się, że w następnej kolejności mogą zostać uchylone inne przepisy chroniące prawa kobiet. Dukureh przeszła zabieg i patrzyła, jak jej siostra wykrwawia się na śmierć.

– Jeśli uda im się ta zmiana, to wiemy, że mogą sięgnąć po ustawę o małżeństwach dzieci, a nawet ustawę o przemocy domowej. Tu nie chodzi o religię, ale o cykl kontrolowania kobiet i ich ciał – stwierdziła. Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała, że w Gambii tej procedurze została poddana ponad połowa kobiet i dziewcząt w wieku od 15 do 49 lat.

Przepisy religijnych konserwatystów

Ustawę popierają religijni konserwatyści w kraju w dużej mierze muzułmańskim, liczącym niecałe 3 miliony mieszkańców. W uzasadnieniu czytamy, że „ma na celu utrzymanie czystości religijnej oraz ochronę norm i wartości kulturowych”. Najwyższy organ islamski w kraju nazwał tę praktykę „jedną z cnót islamu”.

Były przywódca Gambii, Yahya Jammeh, zakazał tej praktyki w 2015 r., ku zaskoczeniu aktywistów i bez publicznych wyjaśnień. Odkąd prawo weszło w życie, egzekwowanie go było rzadkie i tylko w dwóch sprawach wszczęto postępowanie karne.

W poniedziałek przed parlamentem Gambii zebrał się tłum mężczyzn i kobiet. Niektórzy nieśli transparenty protestujące przeciwko ustawie. Powstrzymywała ich policja w strojach bojowych.

W parlamencie Gambii, składającym się z 58 deputowanych, zasiada pięć kobiet

W parlamencie Gambii, składającym się z 58 deputowanych, zasiada pięć kobiet. Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty w drugim czytaniu, prawdopodobnie przejdzie też trzecią i ostatnią drogę w parlamencie. Następnie prezydent Adama Barrow podpisze ustawę.

Stany Zjednoczone wspierają aktywistów

Stany Zjednoczone wspierają aktywistów, którzy próbują położyć kres tej praktyce. Na początku tego miesiąca Biały Dom uhonorował aktywistkę z Gambii Fatou Baldeh Międzynarodową Nagrodą Kobiet Odwagi.

Przewodnicząca lokalnego Centrum Praw Kobiet i Przywództwa Fatou Jagne Senghore stwierdziła, że projekt ustawy „ma na celu ograniczenie praw kobiet i odwrócenie niewielkiego postępu poczynionego w ostatnich latach”. Prezes lokalnego Stowarzyszenia Kobiet Prawników, Anna Njie, stwierdziła, że „na podstawie dowodów medycznych udowodniono, że praktyka ta powoduje krzywdę”.

UNICEF podał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat temu zabiegowi na całym świecie przeszło około 30 milionów kobiet, większość z nich w Afryce, ale część w Azji i na Bliskim Wschodzie.

Zabiegowi poddawane są dziewczęta w wieku od niemowlęctwa do okresu dojrzewania. W dłuższej perspektywie może prowadzić do infekcji dróg moczowych, problemów z miesiączką, bólu, zmniejszonej satysfakcji seksualnej i powikłań porodowych, a także depresji, niskiej samooceny i zespołu stresu pourazowego.

Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Norwegowie chcą wydłużyć dobę o dwie godziny. Dlaczego?