Mateusz Żaboklicki nowym zwycięzcą programu "Milionerzy". Kim jest i jak brzmiało pytanie za milion?

Dotychczas w polskiej edycji programu "Milionerzy" główną nagrodę udało się zdobyć już sześciu osobom. Ostatnim zwycięzcą był poeta Mateusz Żaboklicki. Jak brzmiało finałowe pytanie, dzięki któremu mężczyzna wygrał milion złotych?

Publikacja: 13.03.2024 10:33

33-letni Mateusz Żaboklicki – poeta, tłumacz z języków klasycznych, dramatopisarz i fotograf – wygra

33-letni Mateusz Żaboklicki – poeta, tłumacz z języków klasycznych, dramatopisarz i fotograf – wygrał program „Milionerzy” prowadzony przez Huberta Urbańskiego.

Foto: PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński

W poniedziałek 33-letni Mateusz Żaboklicki został szóstym zwycięzcą polskiej edycji popularnego programu "Milionerzy". Podczas rozgrywki mężczyzna pytany był między innymi o architekturę, sport czy historię Polski. Do ostatniego pytania przebrnął bez większego problemu – odpowiadając na nie miał aż dwa koła ratunkowe: telefon do przyjaciela oraz wymianę pytania.

Kim jest Mateusz Żaboklicki? To nowy zwycięzca "Milionerów"

W poniedziałek kolejnej – już szóstej – osobie udało się wygrać główną nagrodę w polskiej edycji programu „Milionerzy”, prowadzonym przez Huberta Urbańskiego. 

Jak ujawniono, wielki wygrany – Mateusz Żaboklicki – to ceniony poeta, tłumacz z języków klasycznych, dramatopisarz i fotograf na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Mężczyzna jest żonaty i ma dwóch synów.

Mateusz Żaboklicki wygrał „Milionerów”. Jakie miał pytania?

Mateusz Żaboklicki grę w programie „Milionerzy” rozpoczął od pytania za 500 złotych. Mężczyznę zapytano o to, "co lub kto pęta się między nogami". Kolejne pytania dotyczyły między innymi koreańskiego kimchi, polskiego miasta wzorowanego na renesansowym modelu miasta idealnego oraz imienia bohaterki książki Słowackiego. Na wszystkie z pytań uczestnik programu znał podpowiedź i nie korzystał z kół ratunkowych. 

Przy pytaniu za 10 tysięcy złotych mężczyzna poprosił o pomoc publiczność, która była bardzo pomocna. Żaboklicki zapytany został w nim o króla Polski. Pytanie brzmiało: "Choć miał dopiero 10 lat, a jego ojciec wciąż żył, koronowano go na króla Polski". Wśród odpowiedzi pojawili się: Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Jan Olbracht oraz Zygmunt August. Aż 63 proc. publiczności odpowiedziało, że jest to Zygmunt August – Mateusz Żaboklicki posłuchał tej rady i zaznaczył odpowiedź – okazała się ona poprawna. 

Czytaj więcej

Rekordowa wygrana w Lotto

Kolejne pytanie, które padło – o 20 tysięcy złotych – dotyczyło piłki nożnej. Mężczyzna, zapytany został, "gdzie leży państwo, którego męska reprezentacja odniosła najwięcej zwycięstw na mundialach?". Uczestnik poprosił Huberta Urbańskiego o koło "pół na pół” i ostatecznie zaznaczył odpowiedź A – w Ameryce Południowej – która okazała się poprawna. 

Przedostatnie zaś pytanie, które warte było aż pół miliona złotych, dotyczyło kolei. Żaboklicki zapytany został o państwo, w którym jest najsłabiej rozwinięta kolej pasażerska. Do wyboru były Chiny, Kolumbia, Węgry oraz Indie. Uczestnik programu „Milionerzy” wybrał poprawną odpowiedź – B: „Kolumbia".

„Milionerzy” – pytanie za milion złotych

W finałowym pytaniu "Milionerów" Mateusz Żaboklicki usłyszał pytanie: „Do czworonogów, czyli tetrapodów, nie zaliczamy”. Odpowiedzi brzmiały: A: Gadów; B: Płazów; C: Ptaków; D: Owadów. 

Żaboklicki przyznał, że wie, iż chodzi o odpowiedź D: „owadów". Zdecydował się on jednak poprosić o telefon do przyjaciela. Jak powiedział, „chciał go pozdrowić”. Po krótkiej rozmowie mężczyzna udzielił poprawnej odpowiedzi i tym samym stał się szóstym uczestnikiem programu „Milionerzy" – Mateusz Żaboklicki wygrał milion. 

Program „Milionerzy”. Pełna lista zwycięzców i wszystkie pytania za milion złotych

Pytania za milion dotychczas padły łącznie 31 razy, jednak jedynie sześciu osobom udało się do tej pory zgarnąć główną nagrodę – milion złotych. Zwycięzcami „Milionerów” byli:

  • w 2010 roku – doktorant Krzysztof Wójcik, 
  • w 2018 roku – emerytowana nauczycielka Maria Romanek,
  • w 2019 roku – filolożka klasyczna Katarzyna Kant-Wysocka 
  • w 2021 roku – muzykolog Jacek Iwaszko
  • w 2022 roku – księgowy Tomasz Orzechowski. 

 Jakie pytania za milion usłyszeli poprzedni zwycięzcy programu „Milionerzy”?

Z gry na jakim instrumencie słynie Czesław Mozil?

A) na kornecie

B) na akoredonie

C) na djembe

D) na ksylofonie

2018 rok – Maria Romanek

Ile to jest 1111 razy 1111, jeśli 1 razy 1 to 1, a 11 razy 11 to 121? 

A) 12 321 

B) 1 234 321 

C) 111 111 111

D) 123 454 321

2019 rok – Katarzyna Kant-Wysocka

Różańcową tajemnicą chwalebną nie jest:

A) Wniebowzięcie Matki Bożej

B) Zmartwychwstanie Jezusa

C) Śmierć Jezusa na krzyżu

D) Zesłanie Ducha Świętego

2021 rok – Jacek Iwaszko

Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie? 

1 stycznia 1000 r.

1 stycznia 1001 r.

C. 1 stycznia 2000 r.

D. 1 stycznia 2001 r.

2022 rok – Tomasz Orzechowski

Kto w połowie XIX wieku skomponował "Modlitwę dziewicy", utwór grany w Europie, w Stanach Zjednoczonych, ale najbardziej i do dziś popularny w Japonii?

A) Franciszek Liszt z Raiding

B) Edward Grieg z Bergen

C) Robert Schumann z Zwickau

D)  Tekla Bądarzewska z Mławy

2024 rok – Mateusz Żaboklicki

Do czworonogów, czyli tetrapodów, nie zaliczamy:

A)  gadów

B) płazów

C) ptaków

D) owadów

Czytaj więcej

Kolejny gracz amerykańskiej loterii stał się miliarderem. Ma trudny wybór

Program „Milionerzy”. Na czym polega program prowadzony przez Huberta Urbańskiego?

W programie „Milionerzy”, który emitowany jest w stacji TVN, sprawdzana jest wiedza z różnych dziedzin. Jego uczestnicy odpowiadają na pytania z zakresu wiedzy ogólnej, obejmującej przede wszystkim takie tematy, jak: historia, sztuka, teologia, polityka, ekonomia, matematyka, język, podróże, sport, rozrywka, żywność oraz gry i zabawy. Co ciekawe, w porównaniu z rokiem 2000, w latach 2017–2019 zadawano przeciętnie mniej pytań z zakresu historii, ekonomii, sportu i podróży, a więcej pytań dotyczących polityki i społeczeństwa, rozrywki, jedzenia oraz języka polskiego. Pytania odnoszące się do wiedzy akademickiej występują mniej więcej z taką samą częstością, co pytania sprawdzające tzw. wiedzę codzienną. 

Wszystkie podstawowe zasady gry teleturnieju oparte są na oryginalnej, brytyjskiej wersji programu – „Who Wants to Be a Millionaire?”. Podczas gry o milion złotych uczestnik musi poprawnie odpowiedzieć na dwanaście zamkniętych pytań. W czasie gry zawodnik ma do dyspozycji koła ratunkowe. 

W poniedziałek 33-letni Mateusz Żaboklicki został szóstym zwycięzcą polskiej edycji popularnego programu "Milionerzy". Podczas rozgrywki mężczyzna pytany był między innymi o architekturę, sport czy historię Polski. Do ostatniego pytania przebrnął bez większego problemu – odpowiadając na nie miał aż dwa koła ratunkowe: telefon do przyjaciela oraz wymianę pytania.

Kim jest Mateusz Żaboklicki? To nowy zwycięzca "Milionerów"

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Jaka pogoda będzie w majówkę? IMGW: Najpierw słońce, później deszcz
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nadal chcą Unii Europejskiej. Większość przeciw wprowadzeniu euro
Społeczeństwo
Warszawa wraca do zakazu sprzedaży alkoholu. Czy urząd miasta go przeforsuje?
Społeczeństwo
Polaków jest coraz mniej. GUS podał nowe dane
Społeczeństwo
Czy 20 lat członkostwa w Unii dało pozytywne skutki? Polacy są podzieleni
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO