Turkmenistan: Władze sprawdzają dziewictwo uczennic. "Oceniają moralność"

Uczennice szkół średnich w wilajecie balkańskim (jedna z prowincji Turkmenistanu) poddawane są obowiązkowym badaniom dziewictwa - podaje Radio Wolna Europa/Radio Wolność (RFE/RL).

Publikacja: 12.02.2024 11:39

Nastolatki z Turkmenistanu poddawane są testom dziewictwa bez zgody ich rodziców

Nastolatki z Turkmenistanu poddawane są testom dziewictwa bez zgody ich rodziców

Foto: Adobe Stock

Z informacji przekazywanych dziennikarzom RFE/RL przez rodziców uczennic i niektóre uczennice nikt nie starał się uzyskać zgody rodziców na badania ich córek, w czasie których ginekolodzy sprawdzali, czy ich błona dziewicza pozostała nienaruszona. Urzędnicy tłumaczą, że władze dokonują w ten sposób „oceny moralności” dziewcząt — podaje RFE/RL. 

Dlaczego w prowincji Turkmenistanu zaczęto sprawdzać czy licealistki są dziewicami?

Uczennice, u których stwierdzono naruszenie błony dziewiczej, były zgłaszane na policje i do służb bezpieczeństwa — twierdzi pracownik systemu edukacji z Turkmenistanu, który zna szczegóły kampanii.

- W miastach Balkanabat i Turkmenbaszy wszystkie uczennice klas 9-11 zostały zmuszone poddać się badaniu ginekologicznemu. Lista dziewcząt, które - jak wykazały badania - odbyły w przeszłości stosunek płciowy, była przekazana policji i Ministerstwu Bezpieczeństwa - twierdzi informator, który chce zachować anonimowość.

Czytaj więcej

Afganistan: Areszt za to, że nie jest się dziewicą

Policja ma sprawdzać telefony komórkowe dziewcząt z listy, by zdobyć informacje o ich domniemanych partnerach seksualnych — twierdzą inni rozmówcy RFE/RL.

- Funkcjonariusze wyjaśniają, że robią to, by zidentyfikować i pociągnąć do odpowiedzialności osoby, które wchodzą w relacje intymne z nieletnimi — powiedział urzędnik z Balkanabat.

Urzędnik z Balkanabat mówi, że testy dziewictwa mają związek z informacją o wzroście liczby ciąż nastolatek w prowincji w ostatnich miesiącach

- Obecnie w prowincji prowadzone są inspekcje zakrojone na szeroką skalę - dodał.

Rząd nie przedstawił żadnej informacji wyjaśniającej, dlaczego przeprowadza obowiązkowe badania ginekologiczne uczennic. Jednak urzędnik z Balkanabat mówi, że ma to związek z informacją o wzroście liczby ciąż nastolatek w prowincji w ostatnich miesiącach. Tylko w Balkanabat w ciążę miało zajść sześć nastolatek.

- Ta informacja dotarła do Ministerstwa Edukacji, które skarciło szefa departamentu edukacyjnego w wilajecie balkańskim. Zaraz potem władze rozpoczęły testy "czystości moralnej" w wielkich miastach - poinformował informator RFE/RL.

W Turkmenistanie w przeszłości sprawdzano już dziewictwo uczennic

W przeszłości w Turkmenistanie takie badania uczennic były już prowadzone. W 2018 roku akcję sprawdzania dziewictwa dziewcząt oraz kontrolę telefonów komórkowych chłopców przeprowadzono w wilajecie daszoguskim. Telefony chłopców sprawdzono pod kątem tego, czy nie ma na nich materiałów pornograficznych.

Władze oficjalnie tłumaczyły tamtą operację walką z prostytucją nieletnich.

Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę