Ursula von der Leyen i Giorgia Meloni na Lampedusie. Sytuacja „nie do zniesienia”

Włoska premier zaprosiła przewodniczącą Komisji Europejskiej, aby wyrobiła sobie opinię o sytuacji na wyspie. Już sam początek wizyty okazał się sporym wyzwaniem.

Publikacja: 17.09.2023 16:32

Ursuli von der Leyen i Giorgii Meloni w wizycie na Lampedusie towarzyszą włoski minister spraw wewnę

Ursuli von der Leyen i Giorgii Meloni w wizycie na Lampedusie towarzyszą włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi oraz komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Foto: HANDOUT / ANSA / AFP

Napięcie było widoczne gołym okiem: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni dopiero co wylądowały na Lampedusie, gdy niezadowoleni mieszkańcy wyspy powitali je na lotnisku i zagrozili zablokowaniem ich dalszej podróży.

Debata na temat polityki azylowej UE

– Robimy wszystko, co w naszej mocy – zapewniła demonstrantów premier Włoch, dodając: „Jak zwykle biorę na siebie za to osobistą odpowiedzialność”.

Tysiące migrantów przybyły na wyspę w ubiegłym tygodniu, wzniecając na nowo debatę na temat podziału odpowiedzialności w UE. Ursuli von der Leyen i Giorgii Meloni w wizycie na Lampedusie towarzyszą włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi oraz komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Według włoskiego Czerwonego Krzyża 1500 osób przebywa obecnie w ośrodku recepcyjnym na wyspie, który jest przeznaczony dla 400 osób. Transfery uchodźców na Sycylię i kontynentalną część Włoch planowane są w najbliższym czasie.

Lampedusa. Więcej migrantów niż mieszkańców

Od poniedziałku do środy około 8500 osób wylądowało na Lampedusie na 199 łodziach. Na samej wyspie mieszka 6000 osób. Liczba przybywających wyraźnie przekracza więc liczbę mieszkańców wyspy, która leży 145 kilometrów na północ od Tunezji.

Premier Meloni wezwała w piątek UE do szybkiego działania. Jak powiedziała, sytuacja we Włoszech jest „nie do zniesienia” z powodu napływu uchodźców.

Zdaniem Ursuli von der Leyen, w związku z licznymi przeprawami migrantów przez Morze Śródziemne, należy zwiększyć nadzór na morzu i z powietrza. – Możemy to zrobić za pośrednictwem Frontexu – wyjaśniła, odnosząc się do Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wezwała inne państwa UE do odciążenia Włoch poprzez przyjmowanie migrantów z Lampedusy. Ponadto, jak stwierdziła, należy przyspieszyć pomoc dla tunezyjskiej straży przybrzeżnej.

Giorgia Meloni: Powstrzymać nielegalną migrację

– Musimy powstrzymać nielegalną migrację – zaapelowała Giorgia Meloni. Włosko-tunezyjskie porozumienie w sprawie migracji musi zostać szybko rozszerzone na inne państwa Afryki Północnej. Włoska premier podkreśliła, że wszystkie państwa UE muszą współpracować w tym zakresie. Rozdzielenie migrantów i uchodźców pomiędzy kraje UE nie rozwiąże zaistniałego problemu.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser obiecała Włochom solidarność w kryzysie uchodźczym po rozmowie telefonicznej z szefami MSW Włoch, Hiszpanii, Francji i komisarz UE do spraw wewnętrznych Johansson. Od początku roku do wybrzeża Włoch dotarło ponad 127 tys. migrantów. To prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Napięcie było widoczne gołym okiem: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni dopiero co wylądowały na Lampedusie, gdy niezadowoleni mieszkańcy wyspy powitali je na lotnisku i zagrozili zablokowaniem ich dalszej podróży.

Debata na temat polityki azylowej UE

Pozostało 89% artykułu
Społeczeństwo
Papież Franciszek wzywa Zachód do przezwyciężenia „paraliżu strachu” przed migrantami
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Społeczeństwo
W ataku na Lwów spłonął magazyn organizacji Caritas. Było w nim 300 ton darów
Społeczeństwo
YouTube blokuje kanał oskarżonego o gwałt Russella Branda. Miał ponad 6 mln fanów
Społeczeństwo
Koniec lata. W środę w jednym z krajów Europy może spaść śnieg
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Społeczeństwo
Polak chciał wjechać do Estonii z prorosyjskim symbolem na aucie. Został ukarany
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej