Nie żyje 39-letnia blogerka kulinarna. Promowała w sieci dietę opartą wyłącznie na owocach

Zmarła pochodząca z Rosji wegańska blogerka kulinarna, która w mediach społecznościowych określała siebie jako "szefową kuchni na bazie surowych roślin". Przez ostatnie cztery lata żyła na diecie składającej się wyłącznie z "owoców, kiełków słonecznika, koktajli owocowych i soków". Oficjalny powód śmierci nie został ogłoszony, ale rodzina i bliscy twierdzą, że doszło do infekcji, której osłabiony organizm nie był w stanie zwalczyć.

Publikacja: 01.08.2023 14:33

Zanna Samsonowa

Zanna Samsonowa

Foto: Instagram/rawveganfoodchef

Blogerka zyskała rzeszę fanów na promowaniu wegańskiego stylu życia. Kobieta zachorowała po tym, jak przeszła na restrykcyjną dietę, na którą składały się egzotyczne owoce.

Pochodząca z Rosji 39-letnia Zanna Samsonowa mieszkała w Azji Południowo-Wschodniej i przez ostatnie cztery lata żyła na surowej diecie wegańskiej składającej się z "owoców, kiełków słonecznika, koktajli owocowych i soków".

Z relacji jej znajomych wynika, że kobieta w ostatnich miesiącach wprowadziła do swojego życia bardziej restrykcyjną dietę, która skłoniła ją do rozpoczęcia leczenia.

- Kilka miesięcy temu, na Sri Lance, wyglądała już na wyczerpaną, z opuchniętymi nogami, z których sączyła się limfa - powiedział Newsflash jeden z jej znajomych. - Wysłali ją do domu na leczenie. Ona jednak ponownie uciekła. Kiedy zobaczyłem ją w Phuket, byłem przerażony - dodał.

Samsonowa zmarła 21 lipca w Malezji z powodu "infekcji podobnej do cholery" - powiedziała jej matka rosyjskiej gazecie "Wieczernaja Kazan". Kobieta twierdziła, że śmierć córki była związana z "wyczerpaniem organizmu" dietą wegańską. Oficjalna przyczyna śmierci nie została podana przez lekarzy.

Rosjanka pochodziła z miasta Zielonodolsk w pobliżu Kazania. Jak informuje "The Telegraph", Gdy jej dieta stała się bardziej restrykcyjna, stosowała suchy post, kiedy nie jadła ani nie piła wody. Twierdziła, że suchy post pozwolił jej "pokonać" Covid-19, kiedy złapała wirusa podczas podróży do Rosji w 2021 roku.

"Praktykuję tę metodę od dłuższego czasu. Pokonałam tę infekcję pomimo mojego niekonwencjonalnego leczenia, które wielu potępia" - przekonywała.

Na swoim blogu opisała, jak jej podróż do domu była trudna, ponieważ mogła znaleźć tylko sok ananasowy do picia i została uznana za "nienormalną" przez ludzi, których spotkała.

"Czuję się jak Jezus, który nie został doceniony za swoją wiedzę i ukrzyżowany za niesienie wiedzy i światła ludziom" - napisała na Instagramie.

39-latka od co najmniej 10 lat stosowała dietę wegańską. Jeden z bliskich przyjaciół powiedział "The New York Post", że przez ostatnie siedem lat Samsonowa żywiła się chlebowcem różnolistnym i durianem, tropikalnym owocem o konsystencji kremu. W ostatnich latach kobieta miała całkowicie zrezygnować z picia wody. Zamiast tego piła soki owocowe i warzywne.

Inny znajomy powiedział, że patrzyli, jak "rozpływa się na naszych oczach", ale wierzyła, że "wszystko jest w porządku".

Samsonowa często promowała "monoposiłki" w swoich mediach społecznościowych i zamieszczała filmy, na których spożywa tylko tuzin pomidorków koktajlowych z awokado na jeden posiłek.

We wpisie zamieszczonym na Instagramie z 7 czerwca Samsonowa udostępniła serię zdjęć wraz z podpisem, że jest podekscytowana sezonem owocowym w Tajlandii. 

"To najbardziej wyczekiwany czas! Czas przybrać na wadze! Niesamowita różnorodność tajskich owoców. Typowy tajski tradycyjny posiłek obejmuje jedzenie sezonowych owoców i warzyw, które są dobrze znane z tego, że są pyszne i świeże. Nigdy nie będziesz się nudzić, mając duży wybór przez cały rok" - pisała.

Rodzina kobiety ma nadzieję, że jej ciało zostanie wkrótce przewiezione do kraju. Jej matka zaapelowała do ludzi, by "przestali pisać złe rzeczy". - Ona już nie żyje, już jej nie ma - powiedziała 63-letnia Wera Samsonowa. - Proszę, przestańcie pisać złe rzeczy, bardzo mnie to boli. Wybrała taką drogę. Walczyłam przez wiele lat, ale nie słuchała swojej matki - dodała.

Blogerka zyskała rzeszę fanów na promowaniu wegańskiego stylu życia. Kobieta zachorowała po tym, jak przeszła na restrykcyjną dietę, na którą składały się egzotyczne owoce.

Pochodząca z Rosji 39-letnia Zanna Samsonowa mieszkała w Azji Południowo-Wschodniej i przez ostatnie cztery lata żyła na surowej diecie wegańskiej składającej się z "owoców, kiełków słonecznika, koktajli owocowych i soków".

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Ekstremalne upały w Meksyku i Pakistanie. Są ofiary wysokich temperatur
Społeczeństwo
Zatoka Biskajska: Przejęto 400 kg kokainy. Jacht płynął pod polską banderą
Społeczeństwo
Nie żyje Kabosu. Słynny „pieseł” z memów miał 18 lat
Społeczeństwo
Sondaż: Wyborcy Partii Republikańskiej nie są pewni, czy wybory prezydenckie w USA będą uczciwe
Społeczeństwo
W Rosji wraca nowe, czyli sklepy, w których kupuje się za dolary
Społeczeństwo
Rosja: Mężczyzna z żółto-niebieskimi włosami ukarany za "dyskredytowanie armii"