Z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że święta 1 i 3 maja obchodzimy w sposób symboliczny – wywieszając flagę z barwami narodowymi. Tak wskazują przeważnie wyborcy obozu władzy (71 proc. wskazań), określający się jako osoby o poglądach bardziej prawicowych. To głównie odbiorcy kanału informacyjnego TVP Info (76 proc.). Niewątpliwie wpływ na taką postawę ma prowadzona od kilku lat kampania społeczna organizowana m.in. przez biuro „Niepodległa” i ustanowiony w 2004 r. Dzień Flagi.
IBRiS podaje, że 32,1 proc. pytanych będzie oglądało transmisje uroczystości państwowych. W tej grupie też dominują zwolennicy Zjednoczonej Prawicy (65 proc.). Nieco mniej, bo 26,6 proc., deklaruje, że weźmie udział w nabożeństwach, uroczystościach religijnych. Tak twierdzi 50 proc. wyborców dzisiejszego rządu. Zaledwie 13,1 proc. uczci te święta w sposób aktywny, poprzez udział w imprezach masowych, np. okolicznościowych biegach, festynach. Nie wie, jak spędzi majówkę, 1,7 proc. pytanych.
Czytaj więcej
Sprawcą co dziewiątego wypadku w przedłużony weekend jest nietrzeźwy. 1 maja 2022 r. zatrzymano ich aż 400.
Aż 30,4 proc. nie świętuje jednak tego typu uroczystości. To przeważnie osoby niezdecydowane, na kogo zagłosują w najbliższych wyborach (52 proc. wskazań), osoby w średnim wieku (30–49 lat), o niesprecyzowanych poglądach politycznych, chociaż bardziej skłaniające się ku liberalnym niż lewicowym. Tacy respondenci „średnio” oceniają swoją sytuację finansową. Tak twierdzą głównie osoby, które czerpią informacje z portali internetowych (np. Onet, wp.pl) oraz programu „Wydarzenia” Polsatu.
Dla porównania z badania wieloletniego prowadzonego w latach 2017–2022 na zlecenie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Niepodległa” wynika, że odsetek tych, którzy nie uczestniczą w uroczystościach państwowych, waha się od 32 proc. (w 2016 r.) do 40 proc. (w 2019 r.). W poprzednim roku tak odpowiedziało 36 proc. badanych na zlecenie NCK (badania przeprowadzały różne instytuty). Najczęściej respondenci wskazywali, że święta państwowe spędzają w rodzinnym gronie – 43 proc. odpowiedzi w 2022 r.