Zanieczyszczenie powietrza zabija w Europie ponad 1 200 dzieci rocznie

Europejska Agencja Środowiska w raporcie opublikowanym w poniedziałek alarmuje, że zanieczyszczenie powietrza nadal doprowadza w Europie rocznie do ponad 1 200 przedwczesnych śmierci osób poniżej 18 roku życia i zwiększa ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób u Europejczyków.

Publikacja: 24.04.2023 05:59

Zanieczyszczone powietrze nadal zabija Europejczyków

Zanieczyszczone powietrze nadal zabija Europejczyków

Foto: Adobe Stock

Agencja podkreśla, że pomimo poprawy sytuacji w wielu europejskich krajach poziom zanieczyszczenia powietrza utrzymuje się powyżej poziomu uważanego za bezpieczny przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), zwłaszcza w krajach Europy środkowo-wschodniej i Włoszech.

Agencja swój raport opiera na badaniach przeprowadzonych w ponad 30 krajach Europy, w tym w 27 państwach UE.

Czytaj więcej

Województwo śląskie było antysmogowym liderem w 2022 roku

Raport agencji nie obejmuje Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii co oznacza, że liczba zgonów osób poniżej 18 roku życia w całej Europie w rzeczywistości była wyższa niż ta podana w raporcie.

Agencja w ubiegłym roku szacowała, że ok. 238 tys. osób zmarło przedwcześnie w 2020 roku z powodu zanieczyszczenia powietrzna na terenie UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

W najnowszym raporcie Agencja podaje, że zanieczyszczenie powietrza doprowadza w Europie rocznie do ponad 1 200 przedwczesnych śmieci osób poniżej 18 roku życia.

"Chociaż liczba przedwczesnych zgonów w tej grupie wiekowej jest względnie niska w porównaniu do ogólnej europejskiej populacji (...) zgony we wczesnej fazie życia oznaczają utratę przyszłego potencjału (...)" - czytamy w raporcie. W raporcie jest też mowa o tym, że zanieczyszczenie powietrza wiąże się z wzrostem zagrożenia wystąpieniem chorób przewlekłych zarówno w wieku dziecięcym, jak i w dorosłym życiu.

Agencja apeluje do władz europejskich państw, by skupiły się na poprawie jakości powietrza wokół szkół i żłobków, a także obiektów sportowych i węzłów komunikacji masowej.

"Po urodzeniu zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko wystąpienia kilku problemów zdrowotnych, w tym astmy, zmniejszonej czynności płuc, infekcji dróg oddechowych i alergii" - czytamy w raporcie.

Agencja podaje, że na chroniczne choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza, takie jak astma, cierpi 9 proc. dzieci i dorosłych w Europie.

Społeczeństwo
Nowy Jork. Przed sądem, gdzie trwa proces Trumpa, podpalił się mężczyzna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
Aleksander Dugin i faszyzm w rosyjskim szkolnictwie wyższym
Społeczeństwo
Dubaj pod wodą. "Spadło tyle deszczu, ile pada przez cały rok"
Społeczeństwo
Kruszeje optymizm nad Dnieprem. Jak Ukraińcy widzą koniec wojny?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA