Finlandia: Greta Thunberg otrzyma doktorat honoris causa z teologii

Uniwersytet Helsiński przedstawił listę osób, którym ma przyznać doktorat honoris causa w dziedzinie teologii. Jedną z nagrodzonych jest Greta Thunberg, szwedzka, 20-letnia aktywistka klimatyczna.

Publikacja: 21.03.2023 12:11

Greta Thunberg

Greta Thunberg

Foto: PAP/NTB

O Grecie Thunberg świat usłyszał w 2018 r. gdy młoda Szwedka przeprowadziła jednoosobową pikietę pod parlamentem szwedzkiego parlamentu (Riskdagu), przeciwko nadmiernej emisji dwutlenku węgla i łamaniu porozumienia paryskiego dotyczącego zmian klimatycznych.

Uniwersytet Helsiński planuje w tym roku przyznać doktorat honoris causa 30 wybitnym osobom

Młoda aktywistka swoim protestem przed wyborami do szwedzkiego parlamentu, zwróciła na siebie uwagę mediów. Zainicjowany jej działaniami Młodzieżowy Strajk Klimatyczny stał się ogólnoświatowym ruchem protestu młodych przeciwko nadmiernym emisjom CO2 i innych gazów cieplarnianych. W 2019 r. Thunberg została „Człowiekiem Roku” według amerykańskiego tygodnika „Time”.

Uniwersytet Helsiński planuje w tym roku przyznać doktorat honoris causa 30 wybitnym osobom. Wśród nagrodzonych są takie osobistości, jak minister środowiska Finlandii, Lauri Tarasti oraz obecny prezydent Finlandii, Sauli Niinisto.

Jedną z wyróżnionych będzie też Thunberg.

Czytaj więcej

Greta Thunberg zatrzymana przez norweską policję podczas protestu

Co ciekawe, będzie to już trzeci doktorat honorowy młodej aktywistki. Pierwszy został przyznany przez belgijski Uniwersytet w Mons za "wkład w podnoszenie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju". Drugi otrzymała w 2021 od kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w dziedzinie prawa za „wzywanie światowych przywódców do podjęcia natychmiastowych działań przeciwko zmianom klimatycznym".

Ceremonia wręczenia odbędzie się 9 czerwca w Helsinkach.

Społeczeństwo
Polska będzie płacić za uchodźców z Południa? Państwa UE osiągnęły porozumienie
Społeczeństwo
Młody Rosjanin zginął w ataku rekina w egipskiej Hurghadzie
Społeczeństwo
Sondaż: Putin zwrócił dwie trzecie Europejczyków przeciwko Rosji
Społeczeństwo
Wściekłość skrajnej lewicy w Lipsku
Społeczeństwo
Anglia: 30 osób dostanie równowartość 8,3 tys. zł miesięcznie za to, że są