Niewiele mniejszy odsetek Polaków, bo 89,5 proc. pozytywnie ocenia decyzję o podniesieniu z ruin części zabytków po II wojnie światowej. Aż 75 proc. uważa, że państwo powinno było odbudować nawet większą ilość obiektów historycznych zniszczonych w trakcie działań wojennych.
- Z naszych zabytków jesteśmy dumni (90,39 proc.) i uważamy, że troska o nie to nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń (90,2 proc.). 88 procent Polaków uważa, że państwo polskie ma obowiązek zabezpieczać stałe finansowanie na konserwację i ochronę zabytków – uważa dyrektorka IPSOS Polska Anna Karczmarczuk.
Czytaj więcej
Mimo że często nie ma prądu, ludzie marzną i co kilka dni słyszą alarm rakietowy, Lwów się nie poddaje, tętni życiem.
Dlatego też ponad 71 proc. badanych to zwolennicy powstania instytucji, która opiekowałaby się szczególnie ważnymi obiektami na terenie kraju. O planach powołania Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa od pewnego czasu mówi Piotr Gliński minister kultury. Nie ma jednak pewności kiedy ona powstanie.
Respondenci popierają też zwiększanie nakładów na ochronę zabytków.
- Zdaniem Polaków nawet w najtrudniejszych czasach należy dbać o zabytki, a ich niszczenie jest działaniem zbrodniczym. Te opinie brzmią szczególnie mocno w czasie kryzysu gospodarczego wywołanego przez wojnę. Wojnę, podczas której niszczone są również obiekty historyczne przez wieki związane z Polską – dodaje dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Ochrony Zabytków.
Właśnie temu tematowi zostanie m.in. poświęcona sesja warsztatowa UNESCO „Zwalczanie nielegalnego handlu ukraińskimi dobrami kultury: szkolenie w zakresie budowania potencjału dla organów ścigania”, która w tym tygodniu odbędzie się w Warszawie. W szkoleniu wezmą udział urzędnicy, funkcjonariusze straży granicznej oraz służb celnych państw graniczących z Ukrainą – Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Mołdawii, w roli prelegentów wystąpią ukraińscy specjaliści oraz przedstawiciele polskich instytucji, zwalczających nielegalny obrót dziełami sztuki m.in. policjanci, prokuratorzy, celnicy i pogranicznicy. W warsztatach wezmą także udział przedstawiciele Interpolu, UNESCO, WCO (World Custom Organisation) oraz ICOM (International Council of Museums). Warsztaty organizowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z UNESCO.