Dlatego apelujemy o wsparcie na rzecz powstającej Witryny Domu Wschodniego. Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na jej wyposażenie i pierwszy rok działalności. Liczy się każda złotówka.
Wśród pierwszych sygnatariuszy apelu znajdują się: Bogusław Chrabota, Andrzej Friszke, Agnieszka Holland, Cezary Kaźmierczak, Cezary Łazarewicz, Andrzej Nowak, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Andrzej Seweryn, Sławomir Sierakowski, Tomasz Terlikowski, Maciej Zakościelny.
Zbiórka na rzecz Witryny Domu Wschodniego została uruchomiona w szczególnym momencie – bezpośrednio po ogłoszeniu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2022: białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleś Białacki, największa i najstarsza rosyjska organizacja badająca zbrodnie stalinowskie i działająca na rzecz praw człowieka „Memoriał” oraz ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Przyznanie Nagrody tym laureatom potwierdza szczególne znaczenie i rolę społeczeństwa obywatelskiego w zaprowadzaniu pokoju i demokracji oraz wzmacnia determinację organizatorów Witryny Domu Wschodniego do prowadzenia systematycznej działalności mobilizującej do walki o fundamentalne prawa człowieka. W Witrynie dostępne będą materiały z archiwum „Memoriału”, wybrane spośród najważniejszych dokumentów zbrodni reżimu i walki z nim.
Witryna Domu Wschodniego – zlokalizowana jest w Warszawie, pl. Konstytucji 6 (przy Koszykowej). W trzypoziomowej przestrzeni umieszczone będą: część spotkaniowa (miejsce debat, cykli środowiskowych, wydarzeń specjalnych); biblioteka i archiwa w językach ukraińskim, białoruskim, rosyjskim; czytelnia zbiorów fizycznych i cyfrowych. Uruchomione zostaną projekty dokumentacyjne, w tym zbierania świadectw osobistych o trwającej wojnie. Ma to być placówka, która łączy generalną lekcję dla społeczeństwa z historii XX/XXI wieku – w kontekście procesu od zniewolenia geopolitycznego do bytu niepodległego, od zbiorowej podległości do samostanowienia, od systemu totalitarnego do demokracji – ze społeczną mobilizacją wobec wojny i represji na Wschodzie. Przekaz kierowany będzie do wszystkich dorosłych pokoleń społeczeństwa polskiego i do przebywających w Polsce na stałe lub czasowo grup narodowych, gotowych do współpracy i aktywności przy zaprowadzaniu w Europie Wschodniej pokoju, demokracji i reguł państwa prawa. Gospodarzami działań będą te środowiska narodowe, które przyjmą wspólne zasady, wynikające z głównego celu, jakim jest prowadzenie systemowego dialogu – historycznego i współczesnego, mającego służyć zamykaniu rachunków z przeszłości i tych nowo otwartych czy wzmocnionych przez wojnę – między narodami tej części Europy. W imię powojennego porozumienia na Wschodzie.