Arnold Schwarzenegger odwiedził Auschwitz, spotkał się z byłą więźniarką. "Walczmy z uprzedzeniami"

Arnold Schwarzenegger, aktor i były gubernator Kalifornii, odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. - Musimy wszyscy razem powiedzieć: nigdy więcej - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami.

Publikacja: 28.09.2022 16:01

Aktor Arnold Schwarzenegger oraz przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu S

Aktor Arnold Schwarzenegger oraz przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu Simon Bergson podczas wizyty na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu

Foto: PAP/Tomasz Wiktor

Arnold Schwarzenegger złożył prywatną wizytę na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz I oraz Auschwitz II - Birkenau. Aktor zapalił znicze przed Ścianą Straceń oraz przy pomniku ofiar obozu. Schwarzenegger zwiedził część muzealnej ekspozycji, obejrzał m.in. ruiny komory gazowej i krematorium, rampę kolejową oraz bramę z napisem "Arbeit macht frei", przez którą wszedł do byłego obozu. W Muzeum Żydowskim aktor spotkał się z ocaloną z Auschwitz Lidią Maksymowicz, byłą więźniarką obozu.

W rozmowie z mediami Arnold Schwarzenegger podziękował Centrum Żydowskiemu w Oświęcimiu oraz przewodniczącemu fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu Simonowi Bergsonowi za zaproszenie. - Simon urodził się po II wojnie światowej w Austrii w obozie dla uchodźców, jego rodzice przeżyli Auschwitz - mówił. Podkreślił, że sam jest synem mężczyzny, który "walczył w nazistowskiej wojnie i był żołnierzem".

Czytaj więcej

Walka z „polskimi obozami” nie jest przegrana

- Jedno pokolenie później - proszę, jesteśmy tu razem - podkreślił. Zaznaczył, że jego i Bergsona łączą podobny wiek oraz walka z uprzedzeniami i dyskryminacją.

Schwarzenegger podkreślał wagę pamięci o ofiarach Auschwitz. Podziękował za obecność Lidii Maksymowicz, byłej więźniarce obozu, która miała trzy lata, gdy trafiła do obozu, w którym padła ofiarą eksperymentów doktora Mengele. - To musiało być dla niej bardzo trudne, być tutaj i opisać te wszystkie rzeczy, przez które przeszła - zaznaczył.

- To historia, którą należy wciąż opowiadać. (...) Musimy wszyscy razem powiedzieć: nigdy więcej - podkreślił, przypominając ofiary Auschwitz. Schwarzenegger mówił, że od lat walczy z dyskryminacją. - Wspólnie walczmy z uprzedzeniami i zlikwidujmy je raz na zawsze - zaapelował.

Arnold Schwarzenegger mówił, że w czerwcu dowiedział się, że Auschwitz Jewish Center Foundation przyznała mu nagrodę za zaangażowanie w walkę z nienawiścią i uprzedzeniami. Dodał, że nie mógł wówczas przybyć na ceremonię wręczenia nagród, ponieważ kręcił serial w Kanadzie. - Ale powiedziałem: obiecuję, że następnym razem, gdy będę w Europie, odwiedzę Auschwitz. I dlatego dziś tu jestem - relacjonował aktor.

- Obiecuję: wrócę tu - dodał, nawiązując do kwestii z filmu "Terminator 2". Tę samą deklarację Schwarzenegger złożył także w księdze pamiątkowej muzeum.

Niemcy założyli obóz Auschwitz I w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Drugi obóz zespołu KL Auschwitz - Auschwitz II – Birkenau - powstał dwa lata później, stał się głównym miejscem masowej eksterminacji. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi - głównie Żydów oraz Polaków, Romów, Rosjan oraz osób innej narodowości.

Arnold Schwarzenegger, aktor uznawany za ikonę kina akcji, zyskał sławę dzięki takim filmom jak "Terminator" (1984) i "Terminator 2: Dzień sądu" (1991), a także "Commando" (1985), "Predator" (1987), "Pamięć absolutna (1990) oraz "Prawdziwe kłamstwa" (1994). W 1983 r. urodzony na przedmieściach Grazu w Austrii Schwarzenegger uzyskał obywatelstwo amerykańskie. W latach 90. Schwarzenegger rozpoczął karierę polityczną, w 2003 r. został wybrany gubernatorem Kalifornii. W mediach pojawiały się spekulacje na temat możliwości ubiegania się przez Schwarzeneggera o urząd prezydenta USA, co wymagałoby jednak poprawki do konstytucji tego kraju, ponieważ aktor nie urodził się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie boją się wojny
Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
W gospodarstwie znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt. Zatrzymano 48-latka