Andrzej Duda cieszy się zaufaniem 46,2 proc. respondentów (wzrost o 4,1 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania) - podaje Onet. Drugiemu w zestawieniu, Mateuszowi Morawieckiemu, ufa 42,9 proc. respondentów (wzrost o 4,3 punkty procentowe), a Rafałowi Trzaskowskiemu - 42,5 proc. ankietowanych (spadek o 0,6 punktu procentowego).

Na czwarte miejsce w rankingu awansował Jarosław Kaczyński, któremu ufa 33,8 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy). Kaczyński wyprzedza Władysława Kosiniaka-Kamysza i Donalda Tuska (temu ostatniemu ufa 33,3 proc. respondentów, co oznacza spadek odsetka ufających mu Polaków o 0,6 punktu procentowego).

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy najbardziej ufają Dudzie. Dużo zyskują Kaczyński i Witek

Szymon Hołownia stracił 4,2 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego badania i - z zaufaniem na poziomie 30,7 proc. - spadł na siódme miejsce w zestawieniu. Ósme miejsce zajął - z zaufaniem na poziomie 30,3 proc. - prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który w poprzednich badaniach się nie pojawiał.

Spośród polityków uwzględnionych w badaniu najniższy poziom zaufania notuje polityk Konfederacji, Krzysztof Bosak (10,3 proc., spadek o 2 punkty procentowe). Bosakowi ufa mniej osób niż Zbigniewowi Ziobrze (16,9 proc., wzrost o 3,8 punktu procentowego).

56,4 proc.

Tylu ankietowanych nie ufa Jarosławowi Kaczyńskiemu

Ziobro otwiera zestawienie polityków, którym Polacy ufają najmniej - nieufność wobec niego deklaruje 63,8 proc. badanych (spadek o 0,5 punktu procentowego). Jarosławowi Kaczyńskiemu nie ufa 56,4 proc. respondentów, a Krzysztofowi Bosakowi - 55,8 proc. Donaldowi Tuskowi nie ufa 54,2 proc. ankietowanych (wzrost o 7,3 punktu proc.).

Badanie zostało zrealizowane w dniach 20-21 maja 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).