Lekarze bez Granic nie przyjęli darmowych szczepionek

Organizacja humanitarna Lekarze bez Granic mogła otrzymać milion szczepionek przeciw pneumokokom. Daru jednak nie przyjęła.

Publikacja: 19.10.2016 14:59

Lekarze bez Granic nie przyjęli darmowych szczepionek

Foto: kadr z filmu youtube

Producentów szczepionki przeciw pneumokokom jest tylko dwóch - Pfizer oraz GSK.

Firma Pfizer postanowiła podarować Lekarzom bez Granic milion takich szczepionek. Pfizer oświadczyła, że czuje się zobowiązana udostępniać szczepionki tak dużej liczbie ludzi, jak to możliwe, a dotyczy to szczególnie tych, którzy znajdują się w nagłej potrzebie.

Lekarze bez  Granic odmówili przyjęcia daru. Dyrektor Jason Cone wyjaśnił, że nie ma czegoś takiego jak „darmowe szczepionki”. Podkreślił również, że metoda darowizn nie jest efektywnym sposobem radzenia sobie ze śmiercią milionów dzieci wywołaną chorobą, przed którą można je ochronić.

Jego zdaniem: „Darowizny są często wykorzystywane do tego, by innych zmusić do płacenia. Firmy farmaceutyczne mogą wykorzystać rozdawanie szczepionki przeciwko zapaleniu płuc za darmo do usprawiedliwienia podnoszenia cen gdzie indziej, również dla innych organizacji humanitarnych czy krajów rozwijających się, których nie stać na szczepionkę.”

Lekarze bez Granic podkreślają, że przyjęcie darowizny oznaczałoby akceptację całkowitej kontroli rynku przez dwie firmy.

Jak pisze gazeta.pl Pfizer kształtuje ceny swojego leku w sposób „wysoce dyskusyjny”. W Tunezji czy Maroku szczepionka jest nawet kilkanaście procent droższa niż we Francji.

Organizacja humanitarna walczy o to, aby firmy farmaceutyczne udostępniały swoje szczepionki organizacjom pomocowym i krajom rozwijającym się po znacznie obniżonych cenach.

W Polsce pojedyncza dawka szczepionki przeciw pneumokokom kosztuje ponad 250 zł, a do uzyskania odporności potrzebne są 3 lub 4 jej dawki.

Więcej informacji znajdziesz na gazeta.pl

Organizacja Lekarze bez Granic powstała w wierze, że wszyscy ludzie mają prawo do opieki medycznej, i że to prawo jest ważniejsze niż granice państwowe. Lekarze z MSF ryzykują życie, by udzielać pomocy medycznej ludziom w strefach walk, które przedstawiciele innych organizacji, takich jak Międzynarodowy Czerwony Krzyż opuścili z obawy o własne bezpieczeństwo.

Zobacz film

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne