Problem ze szczepieniami w Indonezji opisuje australijski serwis abc.net.au, który przypomina, że w Australii udało się niemal całkowicie wyeliminować błonicę dzięki programowi obowiązkowych szczepień.

Tymczasem w Indonezji wielu muzułmańskich duchownych przekonuje, że szczepienie dzieci jest niezgodne z islamem - m.in. dlatego, że do powstania szczepionek przyczyniły się badania na zwierzętach, których spożywanie jest zakazane (haram) w islamie - np. na świniach.

Przeciwnikiem szczepienia dzieci jest m.in. Dewi Hestyawati określająca się mianem islamskiej aktywistki zajmującej się problemem zdrowia.

Jej zdaniem błonicy czy polio można zapobiegać, a także leczyć je odpowiednią dietą i terapiami z zakresu tzw. medycyny alternatywnej.

- Prorok pokazywał nam, że odporność powinna pochodzić z codziennego spożywania zdrowych substancji: miodu, ziół, oliwy z oliwek, koziego mleka i daktyli - tłumaczy.

Tymczasem w Indonezji codziennie rejestruje się dziś pięć nowych przypadków błonicy. Dewi Hestyawati oferuje leczenie błonicy w swojej klinice - terapia obejmuje oczyszczanie ciała pacjenta z toksyn. - Nie jestem przekonana, że chorobie można zapobiec dzięki szczepionce. W większości przypadków szczepionki szkodzą, to fakt - mówi.

Mówiąc o źródle choroby "islamska aktywistka" wskazuje na "samoloty latające nad Indonezją i rozsiewające wirusy". Kobieta jest autorką książki "Skutki uboczne szczepienia". Organizuje też seminaria na ten temat w swojej klinice. 

Jednocześnie Dewi Hestyawati podkreśla, że nie można jej obwiniać odpowiedzialnością za to, jeśli dziecko poddawane terapii w jej klinice zapadnie na chorobę, przed którą mogłyby je ochronić szczepionki.

- Za co miałabym być odpowiedzialna? To ich wybór, by dbać o zdrowie w zgodny z islamem sposób. To Allah decyduje o tym, kto zachoruje. To wola Allaha - nasze życie jest w jego rękach - mówi.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

W Polsce błonica zbierała śmiertelne żniwo w pierwszej połowie lat 50-tych XX wieku - liczba zgonów z powodu tej choroby wynosiła wówczas nawet ponad 3 tys. rocznie. Od 1954 roku w kraju wprowadzono masowe szczepienia przeciwko błonicy. W efekcie od 2001 roku nie odnotowano ani jednego zachorowania na tę chorobę w Polsce.