Przedszkole początkowo będzie mogło przyjąć 40 dzieci. Postawiło sobie ambitne cele - chce rozwijać wśród podopiecznych umiejętność "uwzględniania sprzecznych celów przy rozważaniu strategii działania" i "konfrontowanie swoich własnych misji i wizji z innymi".

Jednak nie misja przedszkola, a menu, którym mają być karmione dzieci, wzbudziło kontrowersje. Mali Niemcy mają przestrzegać ścisłej wegańskiej diety.

Stefan von Wangenheim z Wolnych Demokratów w rozmowie z gazetą "Frankfurter Rundschau" powiedział, że specjalista, z którym dyskutował na ten temat, ocenił wegańskie menu jako "formę przemocy fizycznej". - Gdyby rodzice wysłali swoje pociechy do przedszkola, które karmiłoby je tylko fast foodami, byłoby to dla nich tak samo niebezpieczne, jak dieta wegańska - powiedział.

Nawet partia Zielonych nie wydaje się zachwycona pomysłem. - Gdy usłyszałam o tym, prawie doznałam zawału serca - powiedziała Birgit Ross z tego ugrupowania.

Krytyczni wobec pomysłu są eksperci żywieniowi. - Jesteśmy bardzo sceptycznie nastawieni - powiedziała rzeczniczka Niemieckiego Towarzystwa Żywieniowego (Deutsche Gesellschaft für Ernährung - DGE) w rozmowie z portalem TheLocal.de. - Chociaż nie odrzucamy całkowicie możliwości wychowywania dzieci w diecie wegańskiej, musi to być robione przez osoby posiadające wysoki poziom wiedzy na ten temat oraz przy dodatkowym wykorzystaniu suplementów - powiedziała.

W dokumencie opublikowanym w 2016 DGE stwierdziła, że "przy diecie opartej tylko na roślinach uzyskanie lub dostarczenie odpowiedniej ilości niektórych składników odżywczych jest trudne lub niemożliwe". Towarzystwo nie zaleca też diety wegańskiej kobietom w ciąży, karmiącym piersią, niemowlętom, dzieciom i młodzieży.

Władze Frankfurtu zapowiedziały, że choć pozwolenie na otwarcie wegańskiego przedszkola zostało już wydane, będą bacznie przyglądać się działaniu placówki. Rzecznik miejskich władz oświatowych oświadczył, że dzieci w Mokita Kindergarten będą częścią badania naukowego, mającego na celu poszerzenie wiedzy na temat żywienia wegańskiego u dzieci. Najmłodsi mają być poddawani regularnym badaniom. Jeśli w ich wynikach pojawi się coś niezwykłego, wkroczyć ma miasto.