Reklama

Wanda Traczyk-Stawska chciała wejść do Sejmu. Nie została wpuszczona

Do protestujących w Sejmie przyszła uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, jednak nie została wpuszczona do budynku parlamentu.

Aktualizacja: 11.05.2018 14:14 Publikacja: 11.05.2018 11:45

Wanda Traczyk-Stawska chciała wejść do Sejmu. Nie została wpuszczona

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Wanda Traczyk-Stawska podczas okupacji niemieckiej uczestniczyła w konspiracji niepodległościowej. Dołączyła do Szarych Szeregów i brała m.in. udział w małym sabotażu oraz akcji "N". 

Po powstaniu trafiła do niemieckiej niewoli. Została uwolniona po wojnie i od tego czasu pracowała z dziećmi upośledzonymi.

Traczyk-Stawska chciała dziś spotkać się w Sejmie z rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych. Odmówiono jej jednak wstępu do budynku.

- Mówię o tych, którzy nie są upośledzeniu umysłowo, ale są uwięzieni w swoich ciałach i do końca życia muszą być rehabilitowani, aby utrzymać kondycję. Na to są pieniądze potrzebne - powiedziała do pilnującego wejścia do Sejmu strażnika.

- Nie wiem, ale chyba skrzyknę swoich kolegów (...) My potrafiliśmy z Niemcami sprytnie walczyć, że pisaliśmy, cośmy chcieli, na ich własnych miejscach postoju. Nie mam wyjścia tylko będziemy musieli na Sejmie napisać to, co powiedziała siostra Małgorzata Chmielewska. Powinniśmy na kolanach te matki przepraszać i ze wszystkich sił wspierać - dodała.

Reklama
Reklama

Protest w Sejmie trwa od 18 kwietnia. Rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych domagają się spełnienia dwóch postulatów. 

Chcą zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Społeczeństwo
Sondaż: Jak ujawnienie planu pokojowego wpłynęło na zaufanie Polaków do administracji Trumpa?
Społeczeństwo
Sondaż: Czy Polska powinna zerwać relacje dyplomatyczne z Rosją? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Black Friday na każdym kroku. Jak nie dać się oszukać „okazjom”?
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Społeczeństwo
Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Ogłaszamy tegorocznych nominowanych
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama