Sondaż: Czy należy zamknąć lotnisko Chopina w Warszawie

Czy po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego lotnisko Chopina (Okęcie) powinno zostać zlikwidowane? Polacy nie mają wątpliwości – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

Aktualizacja: 06.06.2018 17:15 Publikacja: 06.06.2018 16:54

Sondaż: Czy należy zamknąć lotnisko Chopina w Warszawie

Foto: materiały prasowe

Samemu Mateuszowi Morawieckiemu udało się namówić wielki amerykański bank inwestycyjny JP Morgan do stworzenia w polskiej stolicy lokalnego centrum, które ma zatrudniać 3 tys. osób. Teraz to, co udało mu się jako wicepremierowi, może popsuć jako premier upierając się, by wraz z otwarciem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) na polach położonej 50 km na zachód gminy Baranów zamknąć leżący zaledwie 8 km od centrum miasta port lotniczy im Chopina. Dlaczego? Bo lotnisko Okęcie jest wielkim atutem – pisze Krzysztof Adam Kowalczyk.

- Nie ma możliwości rozbudowy Lotniska Chopina a nawet gdyby była, to Warszawa nie powinna pozwolić, kierując się interesami swoich niemal 300 tys. mieszkańców, którzy mieszkają w obszarze ograniczonego użytkowania - ocenił Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Jeżeli natomiast chcielibyśmy Port Chopina rozbudować do tych parametrów, których potrzebujemy, to właściwie powinniśmy podjąć decyzję: czy chcemy wywłaszczyć połowę Ursynowa, czy powinniśmy iść w stronę Ochoty i zatrzymać się gdzieś w okolicach Pałacu Kultury - podkreślał gość Michała Kolanki w programie #RZECZoPOLITYCE.

Większość respondentów (61 proc.) w sondażu agencji badawczej SW Research przeprowadzonym na zlecenie serwisu rp.pl uważa, że lotnisko Chopina nie powinno zostać zlikwidowane po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Za zamknięciem portu na Okęciu opowiedziało się 19 proc. ankietowanych. Co piąty badany nie umiał zająć w tej sprawie jednoznacznego stanowiska.

- Częściej przeciwne temu pomysłowi są kobiety (62 proc.) oraz osoby powyżej 50 lat (68 proc.). Tego zdania są też osoby o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (69 proc.), dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (72 proc.) oraz ankietowani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (72 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Społeczeństwo
Psychiatra o zbrodni na UW: Oblaliśmy jako społeczeństwo dwa testy
Społeczeństwo
Imigrant dobry, pod warunkiem, że jest sprawdzony
Społeczeństwo
Najnowsza prognoza pogody na 10 dni. Kiedy wreszcie będzie cieplej?
Społeczeństwo
Kosmiczna szansa dla Polski. Co przyniesie „sławoszomania”?
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą oddawać życia za ojczyznę