Władze stanu Wiktoria, którego stolicą jest Melbourne, łagodzą obostrzenia wraz z osiąganiem kolejnych poziomów wyszczepienia mieszkańców miasta. W weekend odsetek mieszkańców Melbourne dopuszczonych do programu szczepień, którzy są w pełni zaszczepieni, osiągnie 90 proc. Powiązanie łagodzenia obostrzeń z osiąganiem określonego poziomu wyszczepienia jest elementem australijskiej strategii "życia z koronawirusem", która ma pozwolić na unikanie stosowania kosztownych dla gospodarki lockdownów.  

- Wasze życie wróci do normalności, będziecie mogli cieszyć się rzeczami, na które zasłużyliście i za którymi tęskniliście - powiedział premier stanu, Daniel Andrews, na konferencji prasowej.

Od czwartku w Melbourne zniesiono m.in. limit osób, które mogą uczestniczyć w zgromadzeniu prywatnym. Nadal jednak obowiązkowe jest noszenie masek w placówkach ochrony zdrowia, środkach transportu publicznego oraz sklepach.

Czytaj więcej

Australia: Poparcie dla premiera najniższe od 18 miesięcy

Australia w ostatnich miesiącach walczyła z falą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 napędzaną transmisją wariantu Delta koronawirusa. W walce tej władze stosowały punktowe lockdowny - objęte nimi były dwa największe miasta kraju, Sydney i Melbourne, a także stolica państwa, Canberra.

W Australii od początku epidemii wykryto ok. 194 tys. zakażeń koronawirusem (kraj liczy ok. 25 mln mieszkańców). Zmarło 1 922 chorych na COVID-19.

15

Tylu zakażonych koronawirusem zmarło w Australii w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatniej doby w Nowej Południowej Walii, której stolicą jest Sydney, wykryto 262 zakażenia koronawirusem. W stanie Wiktoria wykryto ich 1 007, a na terenie Australijskiego Terytorium Stołecznego - 25. Zmarło 15 chorych na COVID-19.

Obecnie z nowym ogniskiem zakażeń koronawirusa walczą w Australii władze Terytorium Północnego. Pozostałe stany i terytoria Australii są wolne od COVID-19.