Jarosław Kaczyński pełni funkcję wicepremiera i przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych od 6 października 2020 roku. Jest jednocześnie liderem obozu Zjednoczonej Prawicy oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości.
Zgodnie z rozporządzeniem premiera z 9 października 2020 roku do zadań Komitetu, na czele którego stoi wicepremier Kaczyński, należy "zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie".
Do zadań Komitetu należą w szczególności "dokonywanie analiz w zakresie dotyczącym spraw wewnętrznych, porządku publicznego, obronności oraz wymiaru sprawiedliwości, w tym dotyczących praworządności podejmowanych decyzji; zapewnienie koordynacji wykonywania przez Radę Ministrów i inne organy administracji rządowej zadań w zakresie bezpieczeństwa i obrony państwa; rozpatrywanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych o istotnym wpływie na zagadnienia bezpieczeństwa i obrony państwa; zapewnienie koordynacji działań organów administracji rządowej mających na celu przygotowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych dotyczących bezpieczeństwa i obrony państwa, a także rozpatrywanie rozbieżności powstałych w toku uzgadniania projektów tych dokumentów oraz przygotowywanie projektów rozstrzygnięć tych rozbieżności; zlecanie Rządowemu Centrum Legislacji sporządzania stanowisk prawno-legislacyjnych dotyczących projektów aktów prawnych w zakresie bezpieczeństwa i obrony państwa; analizowanie rządowej polityki bezpieczeństwa i obrony państwa, w tym inicjatyw wymagających współpracy międzyresortowej, oraz wypracowywanie rozwiązań w zakresie spójności tej polityki i przedstawianie ich Radzie Ministrów; wypracowywanie projektów rozwiązań organizacyjno-funkcjonalnych dotyczących bezpieczeństwa i obrony państwa; przygotowywanie propozycji działań na rzecz bezpieczeństwa na poziomie strategicznym, w tym w zakresie: rozwoju zdolności operacyjnych służb mundurowych, pozyskiwania uzbrojenia i innych produktów, rozwoju przemysłu obronnego, działalności badawczo-rozwojowej na potrzeby bezpieczeństwa i obronności, mobilizacji zasobów oraz rezerw strategicznych na potrzeby bezpieczeństwa i obronności; analizowanie i wypracowywanie propozycji udoskonalania systemu zarządzania bezpieczeństwem".
Taki odsetek badanych nie wie, że Jarosław Kaczyński jest wicepremierem
Od kilku tygodni media piszą o mającej nastąpić jesienią rekonstrukcji rządu. Pojawiły się spekulacje, że jej elementem miałoby być odejście z rządu Jarosława Kaczyńskiego.
- To będzie decyzja pana premiera Kaczyńskiego, jeśli będzie chciał podjąć taką decyzję - tak pytanie o odejście z rządu Kaczyńskiego skomentował rzecznik rządu, Piotr Müller, w rozmowie z Radiem Zet.
Jak dodał "nie wiadomo mu, by coś takiego (Kaczyński) sygnalizował".
Czytaj więcej
Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Radiem Zet poinformował, że jeśli miałoby dojść do rekonstrukcji rządu, wówczas stałoby się to na przełomie września i października.
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - Kaczyński powinien przestać pełnić funkcję wicepremiera.
Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm
"Tak" odpowiedziało 57,3 proc. respondentów.
Odpowiedzi "Nie" udzieliło 21,7 proc. badanych.
5,7 proc. ankietowanych przyznało, że nie wiedzieli, iż Kaczyński jest wicepremierem.
15,3 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.
- Częściej niż ogół respondentów zaprzestanie pełnienia tej funkcji przez prezesa PiS popierają osoby o dochodach w granicach 2001 – 3000 zł (62%) oraz mieszkańcy największych miast (67%). Zmianie na stanowisku wicepremiera częściej sprzeciwiają się mężczyźni (co czwarty z nich), niż kobiety (co piąta) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski – prezes zarządu agencji badawczej SW Research.
Metodologia badania:
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7.09-8.09.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.