13 sierpnia, dokładnie w 50. rocznicę urodzin tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, w Wieliczce, na budynku, gdzie mieście się archiwum krakowskiego IPN, zostanie wmurowana tablica ku czci prezesa. Ufundowało ją Stowarzyszenie NZS 1980, którego Kurtyka był członkiem.
Zmarły prezes był pierwszym dyrektorem krakowskiego oddziału IPN i to dzięki jego staraniom udało się wyremontować Pałac Konopków w Wieliczce, który stał się siedzibą archiwum Instytutu.
Na uroczystości będzie obecna żona i synowie Kurtyki, przyjedzie także z Warszawy p.o. prezesa Instytutu Franciszek Gryciuk.
Janusz Kurtyka to absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizował się w genealogii, historii nowożytnej, historii średniowiecza oraz naukach pomocniczych historii. Zawodowo związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk (od 1985 r.) oraz Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu, w której objął stanowisko profesora. Od 2008 prowadził wykłady z zakresu historii ustroju Polski w krakowskiej Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum".
Pracował także w redakcji historycznej Wielkiej Encyklopedii PWN oraz w pracach nad Polskim Słownikiem Biograficznym. Był autorem ponad 140 publikacji naukowych.