Niemcy przeciw antysemityzmowi. Jarmułki w "Bildzie"

W ramach protestu przeciwko antysemityzmowi wezwano Niemców wszystkich wyznań do założenia w sobotę jarmułek. Nakrycie głowy będzie można wyciąć z sobotniego wydania dziennika "Bild".

Aktualizacja: 31.05.2019 17:07 Publikacja: 31.05.2019 16:45

Niemcy przeciw antysemityzmowi. Jarmułki w "Bildzie"

Foto: AFP

Protesty w całym kraju to reakcja na słowa niemieckiego rządowego komisarza ds. antysemityzmu. Felix Klein w wywiadzie opublikowanym w gazecie należącej do Grupy Medialnej Funke ostrzegł mieszkających w Niemczech Żydów przed potencjalnymi zagrożeniami wiążącymi się z noszeniem w niektórych miejscach jarmułki - tradycyjnego, żydowskiego nakrycia głowy.

Do protestów przyłączył się tabloid "Bild", który wydrukuje jarmułki. Czytelnicy mogą wyciąć nakrycie głowy z gazety, aby pokazać swoje poparcie. 

Czytaj także: Prezydent Izraela zszokowany ostrzeżeniem dla Żydów

Klein w wywiadzie wspomniał o 20 proc. wzroście ataków na Żydów od 2018 roku. W zeszłym roku takich napaści zgłoszono 1800. Dotyczyły przemocy słownej i fizycznej. Padały również groźby śmierci. Rzeczywista liczba takich ataków jest znacznie wyższa.

Zalecenia komisarza zostały w Niemczech odebrane ze sprzeciwem i szokiem. Joachim Herrmann, minister spraw wewnętrznych Bawarii, powiedział, że ostrzeżenie jest równoznaczne z ustępowaniem skrajnej prawicy. 

Wezwał Żydów, aby zignorowali ostrzeżenie Kleina i kontynuowali noszenie jarmułek. - Jeśli wpadniemy w nienawiść do Żydów, nie zrobimy nic innego, jak tylko oddamy pole prawicowej ideologii - ocenił.

Znany niemiecki wydawca żydowski Michel Friedman powiedział, że ostrzeżenie Kleina było równoznaczne z "przyznaniem się przez państwo do porażki", co jest sprzeczne z art. 4 niemieckiej konstytucji, który gwarantuje prawo do wolności wyznania.

Klein w odpowiedzi na jutrzejsze protesty powiedział, że jego słowa miały być zachęceniem do "przebudzenia". 

W rozmowie z CNN kanclerz Angela Merkel przyznała, że Niemcy nadal mają problemy z antysemityzmem. - Zawsze wśród nas była pewna liczba antysemitów - powiedziała. 

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne