Liczba wszystkich wypadków drogowych spowodowanych spożyciem alkoholu wprawdzie spada, lecz ich skutki są szczególnie poważne – poinformowała Niemiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (DVR), inaugurując w Niemczech tydzień jazdy bez alkoholu. Szef DVR Christian Keller żąda wprowadzenia całkowitego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu czyli 0,0 promila alkoholu we krwi. W 2015 roku zginęło w wypadkach drogowych spowodowanych konsumpcją alkoholu 256 osób, 16 500 zostało rannych.
Wg informacji Niemieckiej Centrali ds. Uzależnień (DHS), to przede wszystkim młodzi mężczyźni w wieku od 20 do 25 lat wsiadają po wypiciu alkoholu do samochodu. Często przeceniają oni swe możliwości bezpiecznego kierowania pojazdem i wykazują skrajną gotowość do ryzyka.
Alkohol jest też przyczyną problemów w komunikacji miejskiej w Niemczech. W czasie, kiedy do tramwajów i autobusów wsiadają imprezowicze, mnożą się problemy.
Próg stężenia alkoholu we krwi, przy którym negatywnie wpływa on na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, wynosi wg ekspertów ds. bezpieczeństwa drogowego od 0,2 do 0,33 promila. Już przy wprowadzonym przez ustawodawcę progu 0,5 promila ryzyko spowodowania wypadku jest, w ich opinii, dwa razy większe niż w stanie trzeźwości.
Zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 22.00