Zła wiadomość dla spadkobierców, którym grozi odpowiedzialność za długi podatkowe spadkodawcy. W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny podjął niekorzystną dla nich uchwałę dotyczącą terminu, po jakim fiskus nie może ich już ścigać za zaległości zmarłego.
Rozstrzygnięcie nie dotyczy konkretnego przypadku. Jest odpowiedzią na wniosek prezesa NSA w związku z rozbieżnościami, jakie pojawiły się w orzecznictwie.
Prezes zapytał, czy do decyzji o odpowiedzialności spadkobiercy przewidzianej w art. 100 ordynacji podatkowej stosuje się jej art. 68 § 1. Pierwsza z norm określa zasady orzekania o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców. Druga stanowi zaś, że zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeżeli decyzja je ustalająca została doręczona po upływie trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Chodzi o sytuacje, gdy zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego ustalającej jego wysokość.
W orzecznictwie pojawiły się wątpliwości, jaki charakter ma decyzja o odpowiedzialności spadkobierców. Ma to duże znaczenie praktyczne dla spadkobiercy, bo przekłada się na przedawnienie jego odpowiedzialności i to, ile czasu ma fiskus na decyzję (co do zasady pięć czy trzy lata).
Siedmioosobowy skład NSA uznał, że do decyzji o zakresie odpowiedzialności spadkobiercy przewidzianej w art. 100 ordynacji nie stosuje się art. 68 § 1, czyli nie ma do niej zastosowania trzyletni termin. Zdaniem NSA jest to decyzja o charakterze deklaratoryjnym, a nie konstytutywnym.