Jeśli rodzice chcą spłacać kredyt dziecka, lepiej, aby do niego przystąpili. Dziecko nie podlega wówczas podatkowi od spadków i darowizn. Wynika tak z najnowszej interpretacji skarbówki.
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która jest właścicielką mieszkania zakupionego na kredyt. Zaciągnęły go trzy osoby: podatniczka i jej rodzice. Wszyscy są solidarnie zobowiązani do spłaty. Obecnie raty są regulowane przez rodziców wnioskodawczyni z ich konta. Kobieta zapytała, czy comiesięczne raty kredytu powinna zgłosić do urzędu skarbowego jako darowiznę.
Czytaj także: Darowizna na konto dewelopera bez podatku, kiedy dziecko kupi mieszkanie rodzicowi na kredyt
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że nie. Przypomniał, że zgodnie z art. 888 § 1 kodeksu cywilnego poprzez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Treść tego świadczenia określa umowa darowizny. Z kolei art. 366 § 1 k.c. definiuje odpowiedzialność solidarną dłużników. Stanowi, że kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Natomiast zgodnie z § 2 tego przepisu aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Dłużnik solidarny spłaca zatem własny dług, a nie cudzy.
– Spłata przez rodziców (dłużników solidarnych) całości lub części rat kredytu nie możne być postrzegana w kategorii darowizny – stwierdził dyrektor KIS.