Ruszył projekt pod kryptonimem #SekcjaDezynfekcja. Organizacja proobronne oprócz wojska, wyspecjalizowanych firm i służb miejskich zajmują się dezynfekcja przestrzeni publicznych. W akcji uczestniczy dziewięć organizacji, prowadzona jest ona we wszystkich województwach.

Z informacji, które otrzymaliśmy z resortu obrony wynika, że projekt #SekcjaDezynfekcja „to rozwinięcie działań pomocowych organizacji społecznych, a zarazem nowy etap walki z wirusem". Projekt powstał z inicjatywy Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert i jest wspierany przez Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Na razie ponad 300 wolontariuszy zajmuje się odkażaniem obiektów przestrzeni publicznej narażonych na kontakt z wirusem m.in.: poręczy, wind, domofonów, ciągów komunikacyjnych.

Organizacje działające w Porozumieniu Proobronnym same kupiły sprzęt m.in. kamizelki odblaskowe, kombinezony ochronne, środki dezynfekujące, opryskiwacze ciśnieniowe. Dla zebrania pieniędzy na takie działania uruchomiona została dodatkowo zbiórka na portalu zrzutka.pl/sekcjadezynfekcja.

- Kilkuset proobronnych wolontariuszy dezynfekuje ośrodki pomocy społecznej, osiedla i miejsca użyteczności publicznej. Wszystko co robią, realizują dobrowolnie i z poczucia patriotycznego obowiązku i pomocy swoim małym ojczyznom – uważa Mateusz Józwiak, Szef Sztabu Oddziałów Terenowych Combat Alert.

- Jesteśmy częścią społeczeństwa obywatelskiego i czujemy się odpowiedzialni, za nasze lokalne społeczności. Środki pozyskane na realizacje dotychczasowej działalności już wiemy, że są niewystarczające wobec rosnących potrzeb. Codziennie otrzymujemy telefony z prośbą o pomoc, chcemy pomagać tak długo jak to będzie potrzebne – tłumaczy Marcin Korowaj, szef Fundacji Combat Alert.

- Od początku pandemii w Polsce proobronni włączają się w różne działania pomocowe. Szyją maseczki, drukują przyłbice, pomagają w szpitalach, oddają krew czy dostarczają zakupy, posiłki. Gotowość do wsparcia zadeklarowało ponad 4 500 członków różnych organizacji i stowarzyszeń – przypomina gen. bryg Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej w MON.

Gotowość do wsparcia instytucji i służb państwa zadeklarowało obecnie 4 792 ich członków różnych organizacji i stowarzyszeń, z czego 2 580 to osoby pełnoletnie, 43 to wykształcony personel medyczny, a 183 osób posiada kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. To członkowie m.in. Stowarzyszenia Legia Akademicka, Związku Strzeleckiego „Strzelec" Organizacja Społeczno-Wychowawcza, Związku Strzeleckiego „Strzelec" Józefa Piłsudskiego, FIA, Stowarzyszenia Proobronnego Garda, Combat Alert, Ligi Obrony Kraju, IX Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Płocku, Stowarzyszenia Proobronnego „Bizon" Solec Kujawski, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Obronanarodowa.pl, KS Amator BRATERSTWO.EU.

Na bezpośrednie wsparcie zdecydowała się Fundacja Combat Alert, która rozpoczęła budowę bazy wolontariuszy. Na profilu facebookowym widnieje lista imienna ochotników wraz z ich numerami telefonów. Akcja objęła m.in. Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Kartuzy, Orzysz, Legionowo. Pomoc polega na przyjęciu zgłoszenia od osoby 60+ i zrobieniu zakupów za pieniądze tych, którzy zgłosili się z prośbą o pomoc. Często ogranicza się jednak tylko do rozmowy, która dla samotnych ludzi jest niezwykle ważna. Z kolei członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” przekazali dla SP ZOZ w Brzozowie (Podkarpacie) maseczki szyte przez krawcowe z Pogwizdowa Nowego. Przekazał je do ośrodka zdrowia ppłk. Miłosz Elgass.

W Lublinie proobronni rozwożą żywność potrzebującym wykorzystując pojazd grupy poszukiwawczo-ratowniczej Stowarzyszenia Legia Akademicka. Od 8 kwietnia członkowie stowarzyszenia na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie dostarczają 120 paczek dziennie.

Proobronni zaangażowali się także w szycie maseczek. Jednostka Strzelecka 4001 ze Złotowa przekazała je instytucjom działającym na terenie powiatu złotowskiego. Z kolei Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Strzelcy" im. 31 Pułku Strzelców Kaniowskich przekazała mszczonowskiej stacji Ratownictwa Medycznego gogle i okulary ochronne.

Z kolei dla uczniów klas wojskowych, którzy pozostają w domach uruchomiono specjalną platformę edukacyjną do nauczania zdalnego. Zajęcia realizowane są na kanale YouTube: „Zostań Żołnierzem".