Aktualizacja: 16.11.2015 16:45 Publikacja: 16.11.2015 16:45
Foto: AFP
"Rzeczpospolita": Młody Polak przekazany z Norwegii usłyszał w łódzkiej prokuraturze zarzut za działalność terrorystyczną m.in. na terenie Syrii. To pierwszy taki przypadek. Będzie ich więcej?
Krzysztof Liedel, ekspert ds. zwalczania terroryzmu: Niewątpliwie trend jest niepokojący. Jeszcze kilkanaście miesięcy w ogóle nie mówiliśmy o Polakach, którzy byliby zaangażowani w jakąkolwiek działalność terrorystyczną, a teraz 23-latek został zatrzymany i aresztowany. Z kolei Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego twierdzi, że wie o około 20 osobach, które mogą mieć powiązania z Państwem Islamskim. Ponieważ w każdej działalności kryminalnej jest tak zwana ciemna liczba, więc zapewne takich osób jest więcej, co najmniej kilkadziesiąt. Ile kolejnych sympatyzuje i jest aktywnych na różnego rodzaju forach i portalach internetowych, które służą do radykalizacji i rekrutacji w szeregi Państwa Islamskiego, nie wiemy i pewnie nigdy się nie dowiemy. Służby próbują to monitorować, ale jest to trudne.
Kim są Polacy, których mogli zwerbować islamscy radykałowie?
Większość takich osób o których mówi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego często ma paszport innego kraju, posiada podwójne obywatelstwo, a ich pierwszy kontakt ze środowiskiem radykalnym miał miejsce poza granicami Polski. Kiedy wyjeżdżają do Niemiec, Francji czy Norwegii tam mają kontakt z mniejszością radykalną - ktoś do nich dociera, i tak to się zaczyna.
Jakie osoby są szczególnie narażone na takie działania?
Zwykle są to ludzie młodzi, którzy są bardziej podatni na socjotechniki i różnego rodzaju manipulacje. Ale także kobiety podatne na szantaż emocjonalny. Zazwyczaj wykorzystywany jest moment, kiedy w życiu takich osób następuje jakieś traumatyczne wydarzenie nazywane katalizatorem radykalizacji, które powoduje u nich załamanie psychiczne. Mechanizmy jakie stosują radykałowie islamscy bardzo przypominają te stosowane podczas werbowania ludzi do sekt. Wobec ludzi których rekrutują stosują takie same socjotechniki, manipulacje, pranie mózgów. .
Czy to prawda, że radykałowie islamscy mają na usługach całe sztaby fachowców, zajmujących się werbunkiem?
Spośród organizacji terrorystycznych to właśnie Państwo Islamskie do perfekcji opanowało proces radykalizacji. Ma w swoich szeregach całe grupy, które specjalizują w radykalizacji i rekrutacji. Zajmują się tym ludzie mający odpowiednie przygotowanie – eksperci od marketingu czy psychologowie. Proceder jest systemowo zorganizowany. Najpierw radykalizowanie, później rekrutacja, a następnie przygotowanie zwerbowanej osoby już do działalności terrorystycznej. Temu ostatnie mu służą szkolenia w obozach.
Czy zwerbowani Polacy mogą później zostać wykorzystani do zamachu w swoim kraju?
Rekrutacja służy temu, żeby taką działalność prowadzić. Bardzo często terroryści wykorzystują zwerbowanych Europejczyków do tego, żeby tworzyć uśpione komórki na terenie danego kraju, a kiedy przyjdzie odpowiedni moment pod względem strategicznym, atrakcyjny dla terrorystów - to oni uruchamiają te komórki i wydają polecenia, dokonują ataków. Ludzie pozyskani przez Państwo Islamskie mogą również być zaangażowani we wsparcie logistyczne, przerzucanie innych osób, czy zbieranie funduszy na działalność terrorystyczną. Wykorzystuje się ich w zależności od potrzeb.
Z jakich krajów najwięcej osób przeszło na stronę islamistów?
Dwaj mężczyźni nagrywali sektor białoruskich kibiców na meczu Dynama Mińsk z Legią Warszawa. Zatrzymała ich ochrona i policja. Jeden już został ukarany przez sąd – dostał dwuletni zakaz wstępu na imprezy masowe. Eksperci uważają, że incydent powinna zbadać ABW.
MSWiA przedłuża na kolejne 90 dni strefę buforową na granicy z Białorusią. Jest powód: presja migracyjna ostatnio znowu się nasiliła. W tym roku doszło już do 30 tys. prób sforsowania granicy.
Piotr Pogonowski został zatrzymany o poranku przez służby - podało radio RMF FM. Były szef ABW został doprowadzony do Sejmu na przesłuchanie przez komisję śledczą ds. Pegasusa.
Były szef ABW Piotr Pogonowski po zatrzymaniu i przekazaniu Straży Marszałkowskiej, zeznawał przed komisją śledczą ds. Pegasusa.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
- Absolutnie nie mam żadnych intencji niestawienia się przed komisją śledczą, musi się to jednak odbywać zgodnie z prawem - mówi Piotr Pogonowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Taki skutek będzie miało nadanie strażnikom łowieckim uprawnień do nakładania mandatów, a tym samym zwiększenie liczby osób kontrolujących leśnych szkodników. Po nielegalnych rajdach zniszczone jest runo leśne i drogi, a zwierzęta wystraszone.
Rosja zrobiła krok w kierunku uznania rządu talibów w Afganistanie. Duma Państwowa w pierwszym czytaniu zagłosowała za poprawkami, które umożliwią usunięcie talibów z rosyjskiej listy zakazanych organizacji terrorystycznych.
Prokuratura nie złoży zażalenia na decyzję sądu, który odmówił tymczasowego aresztowania młodego policjanta, który podczas interwencji na warszawskiej Pradze śmiertelnie postrzelił innego funkcjonariusza.
We Wrocławiu rozpoczyna się szkolenie z zarządzania kryzysowego, które poprowadzą Wojska Obrony Terytorialnej we współpracy z ekspertami Akademii Sztuki Wojennej. Armia pokazuje system informatyczny Jaśmin, który dotychczas służył siłom zbrojnym.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Na Morzu Bałtyckim trwa już wojna hybrydowa, mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Obrazy wyremontowanej katedry Notre-Dame to prztyczek w nos Putina, kpiącego ze słabości Europy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas