Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji szkoli policyjnych ekspertów z tworzenia tzw. progresji wiekowej, czyli odtworzenia po latach wyglądu osób zaginionych.
To policjanci z całej Polski, z laboratoriów kryminalistycznych, głównie specjaliści od portretów pamięciowych. Szkolenie zakończy się pod koniec roku egzaminem.
– Widziałem próbki pracy moich ludzi. Wyniki są oszałamiające – przyznaje naczelnik śląskiego Laboratorium Kryminalistycznego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach inspektor Zbigniew Szachnitowski.
Ze Śląska, w którym statystycznie ginie co roku najwięcej dzieci, z regresji (odmładzanie) i progresji wiekowej szkoli się aż trzech policjantów. – Aktualny portret, na przykład dziecka, które zaginęło kilka, kilkanaście lat temu, zwiększy szanse na odnalezienie – dodaje Jerzy Skrzycki z fundacji Itaka, która zajmuje się poszukiwaniem zaginionych.
Teraz niestety, poza kilkoma wyjątkami, szuka się osób na podstawie starych zdjęć z rodzinnego albumu. Powód? Brak specjalistów. A w przypadku dzieci między czwartym a dziesiątym rokiem życia fotografie stają się nieaktualne już po kilku miesiącach.