Jak poinformowała dziennikarzy posłanka Elżbieta Radziszewska (PO) z komisji ds. służb specjalnych, dodatkowe posiedzenie komisji poświęcone wyrażeniu opinii w sprawie odwołania Bondaryka odbędzie się w piątek rano.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała, że w czwartek do komisji ds. służb specjalnych wpłynęło pismo od premiera ws. wyrażenia opinii dotyczącej rezygnacji gen. Bondaryka.
W środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że premier Donald Tusk przyjął rezygnację Krzysztofa Bondaryka ze stanowiska szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Bondaryk złożył dymisję z dniem 15 stycznia.
Klub parlamentarny PiS ocenia, że premier, przyjmując dymisję Bondaryka bez opinii kolegium ds. służb specjalnych i speckomisji, złamał prawo. W przysłanym PAP projekcie dezyderatu, jaki posłowie PiS mają zaprezentować na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji, opozycja proponuje, by komisja stwierdziła naruszenie przez premiera przepisów ustawy o ABW i Agencji Wywiadu "poprzez niezwrócenie się do komisji o wyrażenie opinii w przedmiocie jego (Bondaryka - red.) odwołania".
Zgodnie z ustawą premier powołuje i odwołuje szefów ABW i AW po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmowej speckomisji. "Zaniechanie Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska polegające na nieuzyskaniu przedmiotowej opinii konstytucyjnych organów nadzorujących działanie służb specjalnych stanowi naruszenie wskazanych powyżej norm ustawowych" - uważa PiS.