19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 24.05.2019 13:15 Publikacja: 24.05.2019 13:15
Wojska specjalne
Foto: Archiwum MON
24 maja przypada rocznica przyjęcia regulacji prawnej z 2007 roku zgodnie z którą Wojska Specjalne uzyskały status odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych. W tej chwili formacja ta liczy ok. 2,5 tysięcy doskonale wyćwiczonych i wyposażonych żołnierzy.
Uczestyniczą oni w misjach zagranicznych m.in. w Afganistanie, ale zasilają też tworzone właśnie Wojska Obrony Terytorialnej (dowódca tej formacji jest komandosem z Lublińca). To instruktorzy z tych jednostek, lub komandosi przeniesieni do rezerwy zajmują się szkoleniem żołnierzy WOT. Wchodzą m.in. w skład tzw. Mobilnych Zespołów Szkoleniowych WOT.
Wabik na Telegramie w postaci pracy wolontariusza. Potem żądanie współpracy i groźby – tak w macki rosyjskiej FSB wpadł młody Kanadyjczyk. Jak 17-letni Laken P. został szpiegiem i wylądował przed prokuratorem w Warszawie?
Trzech dyrektorów w Służbie Ochrony Państwa, w zarządach ochronnych premiera, prezydenta i ochrony specjalnej, straciło stanowiska – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Ataki na granicę zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa – to przesłanka, która pozwoli Polsce odmówić statutu uchodźcy, nawet dzieciom.
Służby będą musiały ujawnić sądowi jakiego narzędzia do inwigilacji użyją i jakie dane pobiorą. Sędziowie - uzasadniać każdą swoją decyzję.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Premier Donald Tusk deklaruje przełamanie impasu w rozmowach dotyczących przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej i zapowiada wysłanie kolejnej transzy uzbrojenia.
- Nasz potencjalny agresor ma w sobie wciąż bardzo duży pierwiastek nieprzewidywalności, na który również musimy być przygotowani – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Plany amerykańskiego prezydenta elekta wobec NATO pozostają niepewne. Polska na wszelki wypadek rozwija więc współpracę wojskową z europejskimi sojusznikami, w szczególności z Francją.
Szeregowy Daniel H., który pod wpływem alkoholu w Mielniku oddał strzały z karabinu, nie tylko został aresztowany, ale też usunięty z wojska. Być może to samo czeka żołnierza, z którym pił.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w obwodzie kurskim wojska ukraińskie po raz pierwszy wzięły do niewoli żołnierzy z Korei Północnej.
Szef BBN minister Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, aby namawiać do wzmocnienia bezpieczeństwa NATO oraz UE nad Bałtykiem.
Mówmy o transformacji, a nie modernizacji polskiej armii. Najbardziej zabójczą bronią Wojska Polskiego są nasi żołnierze – mówi szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła, gość programu „Rzecz w Tym”.
3 lutego 2025 r. w całej Polsce rusza kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. Jak podkreśla w komunikacie Sztab Generalny Wojska Polskiego, jest to kluczowy etap oceny zdolności do służby wojskowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas