Według danych ministerstwa takich pracowników jest obecnie ponad 60-ciu, a niektórzy z nich wypracowywali nawet 160 godzin nadliczbowych w okresie 4 miesięcy zatrudnienia.
Do wszystkich pracowników zatrudnianych w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa zastosowanie mają powszechnie obowiązujące przepisy normujące czas pracy – nawet wówczas, gdy praca jest świadczona w warunkach faktycznego stanu wojny. W strefie działań wojennych pracownicy wykonują pracę zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, tzn. także w soboty, niedziele oraz w porze nocnej.
Wymiar czasu pracy pracowników zatrudnianych w polskich kontyngentach wojskowych będzie określany ich zadaniami służbowymi
Prowadzi to do roszczeń pracowników o wypłatę wynagrodzenia za przepracowane godziny nadliczbowe – mimo, iż i tak otrzymują rekompensatę za pracę w wyjątkowych warunkach w postaci dodatku wojennego oraz dodatku zagranicznego – zauważa resort. Na przykład wynagrodzenie pracownika świadczącego pracę w Polskim Kontyngencie Wojskowym Afganistan wynosi obecnie średnio – dla pracownika z wykształceniem średnim – 9.500 zł, dla pracownika z wykształceniem wyższym – 11.375 zł.
Ministerstwo Obrony Narodowej proponuje, by do pracowników świadczących pracę w strefie działań wojennych nie stosowało się przepisów kodeksu pracy dotyczących czasu pracy, w zamian za to chce wprowadzić formułę liczenia wynagrodzenia według zadaniowego czasu pracy.