Sejm rozpoczął właśnie prace nad nowelizacją ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Najważniejsze zmiany dotyczą przyznania tym osobom realnego prawa do omijania kolejek w przychodniach i szpitalach. Zmiana w art. 47c ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że kombatantom świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane w dniu wizyty w lecznicy. Tylko wyjątkowo, gdy udzielenie świadczenia w tym terminie nie będzie możliwe, lekarz będzie miał obowiązek wyznaczyć badanie czy zabieg w ciągu następnych 7 dni.

Zanim do tego dojdzie w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powstanie kompletna baza wszystkich kombatantów, inwalidów wojennych i ofiar represji. W chwili obecnej te dane są rozproszone po różnych instytucjach państwowych, wypłacających im świadczenia m.in. ZUS, KRUS czy w Zakładzie Emerytalno-Rentowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Po zmianach przekażą one do Urzędu dane osobowe uprawnionego: imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, nr PESEL lub nr dokumentu tożsamości oraz informację o rodzaju przyznanego danej osobie świadczenia.

Zgromadzone w Urzędzie dane zostaną przekazane Narodowemu Funduszowi Zdrowia, który zweryfikuje prawa poszczególnych osób do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ma to wyeliminować przypadki korzystania z przywilejów kombatantów i osób represjonowanych przez osoby nieuprawnione.

Reformę uzupełni całkowita wymiana legitymacji kombatanckich, które stanowią potwierdzenie uprawnień osoby posługującej się tym dokumentem.

Pół roku od wejścia w życie ustawy (nastąpi to w ciągu 30 dni od publikacji noweli w Dzienniku Ustaw), dotychczasowe legitymacje kombatantów stracą moc. Zdaniem pomysłodawców zmian uniemożliwi to korzystanie z uprawnień kombatanckich przez osoby, które utraciły do tego prawo, ale wciąż posługują się dokumentami wydanymi przed 1991 r.