Płatny urlop okolicznościowy udzielany jest policjantom w trzech sytuacjach. Przysługuje on bowiem z tytułu przeniesienia służbowego, podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub wykształcenia oraz ważnych spraw osobistych i rodzinnych.
Jak widać, poza przeniesieniem służbowym, które jest charakterystyczne dla stosunku służbowego i nie występuje co do zasady w stosunku pracy, są to sytuacje, które także pracowników uprawniają do dni wolnych. W przeciwieństwie do rozwiązań pracowniczych przepisy mundurowe nie wymieniają jednak wyczerpująco wszystkich okoliczności, w których policjant ma do nich prawo. Pozwalają przyznać je także w innych sytuacjach, jeśli mieszczą się one w jednej z dwóch wymienionych wcześniej kategorii ogólnych. Dają zatem przełożonym więcej swobody.
Przeniesienie do innej miejscowości
Z trzech do pięciu dni urlopu okolicznościowego skorzysta zatem policjant przeniesiony służbowo do innej jednostki, jeśli przeniesienie to związane jest ze zmianą jego miejsca zamieszkania. O wymiarze urlopu w konkretnej sytuacji decyduje udzielający go kierownik jednostki albo kierownik komórki organizacyjnej Policji, biorąc pod uwagę położenie nowego miejsca zamieszkania policjanta, jego warunki rodzinne oraz inne okoliczności mające bezpośredni wpływ na przeniesienie.
Zgody na taki urlop musi ponadto udzielić przełożony właściwy w sprawach osobowych. Policjant może wykorzystać przyznane mu wolne jednorazowo lub na raty. Przepisy bowiem pozwalają na dzielenie tego rodzaju urlopu na części.
Z urlopu okolicznościowego może także skorzystać policjant, który ma do załatwienia ważną sprawę osobistą lub rodzinną. Dla niektórych zdarzeń wymiar urlopu jest z góry określony. Dla innych już nie, choć i one muszą zmieścić się w określonym w przepisach limicie. I tak policjantowi przysługuje urlop okolicznościowy w razie: