Ważne
Przedłużenie czasu służby nie może spowodować przekroczenia przeciętnego 48-godzinnego tygodniowego wymiaru czasu służby w przyjętym okresie rozliczeniowym. Jest to dopuszczalne tylko w przypadku realizacji zadań o szczególnym charakterze dla ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Dyżur domowy
Jeżeli wymagają tego potrzeby służby policjant może zostać wyznaczony (nie więcej niż cztery razy w miesiącu, nie więcej niż raz w niedzielę lub święto) do pełnienia dyżuru domowego. Dyżurnym nie zostanie jednak policjant bezpośrednio po zakończeniu służby pełnionej w porze nocnej. W trakcie dyżuru funkcjonariusz zobowiązany jest przebywać w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu, z którego może w krótkim czasie stawić się w jednostce organizacyjnej policji, w której pełni służbę. Przy czym przełożony lub upoważniony przez niego kierownik komórki organizacyjnej albo wskazana przez nich osoba w każdej chwili musi mieć możliwość nawiązania z nim kontaktu.
Czas trwania jednego dyżuru nie może przekroczyć 24 godzin, a w dniu, w którym policjant pełni służbę – 16 godzin. Czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 48 godzin
Za czas dyżuru przysługuje czas wolny. Ale tylko wtedy, gdy w jego trakcie policjant wykonywał zlecone mu przez przełożonego czynności służbowe.
Rozliczenie czasu służby
Wymiar czasu służby ulega zmniejszeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności policjanta w służbie w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Po okresie usprawiedliwionej nieobecności w służbie policjant podejmuje służbę w pierwszym dniu, który zgodnie z harmonogramem jest jego dniem służby, chyba że kierownik komórki organizacyjnej zarządzi inaczej.
Za pracę ponad normę
Za czas służby przekraczający wspomnianą normę (40-godzinną) policjantom udzielany jest czas wolny w tym samym wymiarze. Do rozliczenia czasu służby przyjęto, że każde osiem godzin przekraczające normę określoną w art. 33 ust. 2 ustawy o Policji (40 godzin w tygodniu w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym) odpowiada jednemu dniu wolnemu. W zamian za służbę pełnioną w dniu wolnym od służby policjant otrzymuje dzień wolny w innym dniu tygodnia.
Na wniosek policjanta czas wolny może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Czas wolny w zamian za służbę pełnioną poza rozkładem czasu służby policjant jest obowiązany wykorzystać do dnia zwolnienia ze służby, a przełożony właściwy w sprawach osobowych ma obowiązek mu to zapewnić. Jeśli nie, funkcjonariusz na odchodne powinien otrzymać ekwiwalent za nieodebrane godziny ponadnormatywnej służby. To niejedyny wyjątek od reguły, że za tzw. godziny nadliczbowe policjantowi przysługuje tylko czas wolny. Omówimy je za tydzień.
podstawa prawna: art. 33 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 355 ze zm.)
podstawa prawna: rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów (DzU nr 131, poz. 1471 ze zm.)
Grupy funkcjonariuszy specjalnie chronione
Bezwzględny zakaz pełnienia służby w niedzielę lub święto, w godzinach zaliczanych do pory nocnej oraz w czasie przekraczającym 40 godzin tygodniowo dotyczy policjantów kobiet w ciąży.
Zakaz pełnienia służby w niedzielę lub święto, w godzinach zaliczanych do pory nocnej dotyczy:
- policjantów będących jedynymi opiekunami dziecka do ośmiu lat lub osoby wymagającej stałej opieki,
- policjantów opiekujących się dzieckiem do ośmiu lat, jeżeli z uprawnienia takiego nie korzysta drugie z rodziców lub opiekun,
- policjantów kobiet karmiących dziecko piersią.
Chyba że wyrażą zgodę na taką służbę.
Słowniczek
Jednostka organizacyjna policji – to komenda, Centralne Biuro Śledcze Policji, komisariat, komisariat specjalistyczny, oddział i samodzielny pododdział prewencji policji, pododdział antyterrorystyczny policji, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, szkoła policyjna, ośrodek szkolenia policji i instytut badawczy,
kierownik komórki organizacyjnej – to dyrektor biura (równorzędnej komórki organizacyjnej), naczelnik zarządu, naczelnik wydziału (równorzędnej komórki organizacyjnej), kierownik sekcji, kierownik policyjnej izby dziecka, kierownik referatu, kierownik ogniwa, kierownik posterunku policji, kierownik rewiru dzielnicowych, dyrektor instytutu, kierownik zakładu, redaktor naczelny, kierownik studium, dowódca kompanii oraz dowódca plutonu,
pora nocna – to czas od godziny 22 do 6,
służba w porze nocnej – to służba pełniona co najmniej przez trzy godziny w porze nocnej.