Policjant może zrobić jedno i drugie. Uzupełnienie skargi jest możliwe zarówno przed rozprawą, jak i już w jej trakcie. Natomiast na złożenie wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego policjant ma 30 dni od momentu, kiedy dowiedział się o okoliczności stanowiącej podstawę do takiego wznowienia. Jeśli to zrobi, orzeczenie dyscyplinarne zostanie poddane zarówno kontroli sądu, jak i, choć tylko w określonym zakresie, ponownej kontroli organu dyscyplinarnego.
Zważywszy jednak na wcześniejsze zaskarżenie tego orzeczenia do sądu, organ i tak zmuszony będzie zawiesić swoje działania aż do rozpoznania sprawy przez sąd.
Poza tym zgodnie z art. 170 ustawy o postępowaniu będzie on związany orzeczeniem sądu, a więc nie będzie mógł rozstrzygnąć określonych kwestii w sposób odmienny, niż uczynił to sąd. Warto też pamiętać, że sąd administracyjny, rozpatrując skargę w I instancji, nie jest związany jej granicami, czyli może kompleksowo ocenić wydane orzeczenie dyscyplinarne (nawet gdy określony zarzut nie został w skardze podniesiony), co nie jest już możliwe w razie wznowienia postępowania, kiedy oceniane są tylko przesłanki wznowienia.
podstawa prawna: art. 135r ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 355 ze zm.)
podstawa prawna: Art. 56, art. 134, art. 170 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 270 ze zm.).