Wymogi dotyczą kandydatów na żołnierzy wojskowych, do czynnej służby w jednostkach Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Służbie Wywiadu oraz Kontrwywiadu Wojskowego oraz pododziałów reprezentacyjnych Sił Zbrojnych RP. Zmiany przewidują również dla kandydatów na skoczków spadochronowych z wysokości do 4 tysięcy metrów.
Projekt ma umożliwić powołanie do służby osób, które nie spełniały dotychczasowych wymogów ze względu na swój stan zdrowia.
Czytaj więcej
W sobotę weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny. Jej celem jest przede wszystkim zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności wojska i zwiększenie możliwości szkoleń żołnierzy.
Przeszkodą do tej pory była m.in. otyłość drugiego stopnia, przewlekłe choroby skóry szpecące lub upośledzające sprawność, ale także próchnica zębów, nadreaktywność oskrzeli, łagodne nadciśnienie tętnicze, ale także wrzdy żołądka i dwunastnicy w okresie remisji czy też brak lub zanik jednego jądra lub lekka kamica układu moczowego. Projekt rozporządzenia wykreśla je z listy dolegliwości, które uniemożliwiają zatrudnienie w wojsku.
W uzasadnieniu do projektu wskazano, że ograniczenie listy chorób wykluczających kandydatów, ma zmniejszyć odsetek osób uznawanych przez komisje za niezdolne do czynnej służby. Rozporządzenie ma także skrócić czas wydawania orzeczenia lekarskiego przez wojskowe komisje lekarskie z 14 do 7 dni licząc od dnia przedłożenia komisji wyników badań dodatkowych konsultacji specjalistycznych.