Reklama
Rozwiń

Krótsze zwolnienie funkcjonariuszy

Mundurowi częściej będą poddawani rehabilitacji i aktywizacji zawodowej. Rzadziej otrzymają rentę

Publikacja: 22.03.2013 08:28

Funkcjonariusz będzie mógł chorować tylko 182 dni w ciągu roku zamiast 12 miesięcy. Dłuższa nieobecność pociągnie za sobą pożegnanie ze służbą. Komisja lekarska będzie jednak mogła zdecydować o przedłużeniu urlopu zdrowotnego, gdy stan zdrowia rokuje poprawę. Takie zmiany dla mundurowych przewiduje projekt ustawy o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, który jest obecnie na etapie konsultacji.

Projekt przewiduje również zakaz łączenia renty z emeryturą. Teraz funkcjonariusze, których uszczerbek na zdrowiu miał związek ze służbą, mogą powiększyć swoją emeryturę o 15 proc. ze względu na możliwość uzyskania renty.

Dodatkowych pieniędzy nie stracą jednak ci, którym już je przyznano.

Dzisiaj o połączenie renty i emerytury nie jest trudno:  ze 141 tys. emerytów aż 58 tys. otrzymuje więcej pieniędzy ze względu na orzeczenie III grupy inwalidzkiej. Z przepisów III grupa inwalidzka w ogóle zniknie, a to oznacza, że świadczeń będzie przyznawanych mniej.

Bez zmian pozostanie natomiast wymiar renty, czyli dla I grupy inwalidzkiej (niezdolny do służby ze znacznym naruszeniem sprawności organizmu) będzie to 80 proc. podstawy wymiaru, dla II grupy zaś  (niezdolny do służby) – 70 proc. podstawy wymiaru.

Silniejszy nacisk zostanie położony na prewencję rentową, to znaczy na przykład na rehabilitację oraz na aktywizację zawodową, czyli przekwalifikowanie.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono