Dyscyplinarki mundurowych: Jak liczyć termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania

Zastanawiając się, czy zaskarżyć orzeczenie dyscyplinarne do sądu, policjant skonsultował się z prawnikiem, który uznał, iż zachodzi też przesłanka wznowienia postępowania dyscyplinarnego. Jego zdaniem orzeczenie wydano bowiem z naruszeniem obowiązujących przepisów. Ile czasu ma funkcjonariusz na złożenie wniosku o wznowienie takiego postępowania?

Publikacja: 08.12.2015 02:00

Co do zasady wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego powinien być wniesiony w ciągu 30 dni od dnia, w którym obwiniony dowiedział się o okoliczności stanowiącej podstawę do takiego wznowienia. Zachowanie tego terminu łączy się jednak ściśle z rodzajem i charakterem przesłanki wznowieniowej, na której oparty został wniosek o wznowienie. Tak zwane obiektywne wadliwości postępowania ujawnione przez następcze wystąpienie określonych zdarzeń po wydaniu prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego, do jakich należą przesłanki wznowieniowe, o których mowa w art. 135r ust. 1 pkt 1, 2 i 4 uop (>patrz ramka w tekście głównym), mają odmienną istotę i charakter niż przesłanka wymieniona w art. 135r ust. 1 pkt 3 tej ustawy (orzeczenie wydano z naruszeniem obowiązujących przepisów, jeżeli mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia).

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?