Co do zasady wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego powinien być wniesiony w ciągu 30 dni od dnia, w którym obwiniony dowiedział się o okoliczności stanowiącej podstawę do takiego wznowienia. Zachowanie tego terminu łączy się jednak ściśle z rodzajem i charakterem przesłanki wznowieniowej, na której oparty został wniosek o wznowienie. Tak zwane obiektywne wadliwości postępowania ujawnione przez następcze wystąpienie określonych zdarzeń po wydaniu prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego, do jakich należą przesłanki wznowieniowe, o których mowa w art. 135r ust. 1 pkt 1, 2 i 4 uop (>patrz ramka w tekście głównym), mają odmienną istotę i charakter niż przesłanka wymieniona w art. 135r ust. 1 pkt 3 tej ustawy (orzeczenie wydano z naruszeniem obowiązujących przepisów, jeżeli mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia).

O wydaniu orzeczenia z istotnym naruszeniem obowiązujących przepisów obwiniony ma możliwość wyrobić sobie zdanie poprzez analizę i ocenę tego orzeczenia i postępowania poprzedzającego jego wydanie, sam lub w konsultacji z innymi osobami, np. prawnikiem. Jest to co do zasady taka sama sytuacja jak dokonanie analizy i oceny oraz podjęcie stanowiska przez stronę co do zaskarżenia orzeczenia do sądu administracyjnego, kiedy to termin do wniesienia skargi wynosi 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie.

Jeśli zatem w ramach przesłanki wznowieniowej, określonej w art. 135 r. ust. 1 pkt 3 uop, obwiniony zarzuca naruszenie obowiązujących przepisów dotyczących takich nieprawidłowości poszczególnych etapów przeprowadzonego postępowania dyscyplinarnego, podejmowanych czynności w tym postępowaniu lub bezczynności proceduralnej w określonym zakresie, wadliwości formalnej i merytorycznej wydanych orzeczeń dyscyplinarnych, które nie są związane z wystąpieniem lub ujawnieniem po prawomocnym zakończeniu postępowania dyscyplinarnego zdarzeń nieznanych w toku tego postępowania i niewynikających z jego przebiegu, a mogących mieć wpływ na treść orzeczenia, to termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania biegnie od dnia, w którym obwinionemu doręczono prawomocne orzeczenie dyscyplinarne. Tak orzekł NSA w wyroku z 30 grudnia 2009 r. (I OSK 687/09).

W takiej sytuacji termin na wniesienie skargi do sądu pokrywa się z terminem do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego i do obwinionego policjanta należy wybór środka ochrony prawnej – czy wnieść skargę do sądu administracyjnego, czy złożyć wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego. Wyboru tego musi on jednak dokonać przed upływem 30 dni od daty doręczenia mu prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego, czyli orzeczenia organu dyscyplinarnego II instancji (por. wyrok NSA z 30 grudnia 2009 r., I OSK 687/09).

podstawa prawna: art. 135n, art. 135r ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 355 ze zm.)