Pielęgniarki zrobią USG. Takie uprawnienie uzyskali już ratownicy medyczni

USG w wykonaniu pielęgniarek? Do pomysłu krytycznie odnoszą się lekarze, zwracając uwagę, że krótkie przeszkolenie to za mało.

Publikacja: 15.03.2024 07:53

Pielęgniarki zrobią USG. Takie uprawnienie uzyskali już ratownicy medyczni

Foto: Adobe Stock

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia, zgodnie z którym pielęgniarki systemu ratownictwa medycznego będą mogły wykonywać pacjentom badania USG. Dzięki temu możliwe będzie m.in. wykrycie przez pielęgniarkę krwawienia wewnętrznego u pacjenta. Aby możliwe było wykonanie takiego badania , pielęgniarki będą musiały ukończyć kurs certyfikowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wskazuje, że projekt tego rozporządzenia jest odpowiedzią na postulaty środowiska pielęgniarek.

Nowe uprawnienia do USG ratowników medycznych

Przypomnijmy, że 26 marca wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego (Dz. U. z 2024 r., poz. 341). Na mocy tego rozporządzenia ratownicy medyczni po odbyciu specjalistycznego kursu będą mogli wykonywać badania USG. Ratownicy będą mogli także podać pacjentom nowe leki (prasugrel, noradrenalinum i tranexamic aicid).
Już od 12 marca umożliwiono im pobieranie od pacjenta materiału z górnych dróg oddechowych oraz wykonywanie testów antygenowych na obecność wirusów (dotychczas było to możliwe jedynie w okresie obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego).

Czytaj więcej

Koniec sporów o płace pielęgniarek. Nowy projekt w Sejmie

USG: pielęgniarki chcą tak, jak ratownicy

Z racji, że ratownicy medyczni uzyskali takie uprawnienia, także pielęgniarki zawnioskowały o możliwość wykonywania USG. Zresztą, także w uzasadnieniu projektu podkreślono, że wprowadzone zmiany umożliwią pielęgniarkom  uzyskanie równorzędnych uprawnień z ratownikami medycznymi w zakresie medycznych czynności ratunkowych.

Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przypomina, że większość pielęgniarek to pracownice z długoletnim doświadczeniem, pracujące w systemie jeszcze przed ratownikami medycznymi, zatem nie mogą mieć niższych uprawnień od ratowników. Dodajmy, że kształcenie zawodowe ratowników medycznych prowadzone jest od 1992 r.

Czytaj więcej

Ratownicy medyczni zrobią USG i podadzą nowe leki. Za te same pensje

Naczelna Izba Lekarska oczekuje wprowadzenia odpowiednich wymogów

Do umożliwienia wykonywania USG przez ratowników medycznych jedynie po ukończeniu kursu krytycznie odniosła się Naczelna Izba Lekarska. W ocenie lekarzy do wykonywania tego badania wymagane jest ukończenie co najmniej kilkutygodniowego stażu w pracowni USG i odpowiedni nadzór specjalistyczny przy wykonywania tych badań.

Jakub Kosikowski z Naczelnej Izby Lekarskiej wskazuje, że identyczne zdanie samorząd lekarski ma w kwestii nadania takich uprawnień jedynie po kursie pielęgniarkom. Jak zaznacza, lekarze, aby wykonywać badanie USG muszą zrobić specjalizację, która trwa pięć lat albo ukończyć kurs i uzyskać certyfikację Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, które ma naprawdę wyśrubowane wymogi. - Nie można zatem doprowadzić do sytuacji, że pielęgniarki czy ratownicy medyczni będą mogli wykonać takie badanie jedynie po krótkim przeszkoleniu — dodaje Jakub Kosikowski. 

Dorota Ronek,  przypomina, że w zespole ratownictwa medycznego nie zawsze są lekarze, zatem wtedy możliwość wykonania przez pielęgniarki USG będzie przydatna  - Nie obawiają się związanej z tym odpowiedzialności — dodaje.

Projekt rozporządzenia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego zakłada także możliwość podawania przez pielęgniarki pacjentom leku noradrenalinum, prasugrel oraz tranexamic acid.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność