Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) mają pomagać lekarzom w stawianiu diagnozy. Resort zdrowia planuje wdrożyć cyfrowe narzędzia wspomagające analizę zdrowia pacjenta – wynika z Krajowego Programu Reform na lata 2023/2024.

Skuteczna pomoc

Reforma ma być przeprowadzana stopniowo, do 2026 r. Jest jednak uzależniona od tego, czy zostaną uruchomione środki z KPO.

Czytaj więcej

Boty wspomogą polskich lekarzy

Eksperci nie wątpią, że sztuczna inteligencja może pomóc w diagnozowaniu chorób i opracowaniu terapii medycznych. – W obliczu tego, jak wiele danych medycznych musi przeanalizować lekarz, by podjąć decyzje terapeutyczne w wielu skomplikowanych przypadkach, wspomaganie przez sztuczną inteligencję powinno przynieść pozytywne efekty. Stoimy na progu przełomu podobnego do tego, jaki miał miejsce w farmakoterapii w latach 50. – komentuje dr Artur Drobniak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej.

Na świecie nowatorskie technologie już wspomagają lekarzy. Aier Eye Hospital Group, największa sieć szpitali okulistycznych w Chinach, wykorzystuje uczące się systemy do diagnozowania chorób oczu i planowania leczenia. Z kolei założona przez naukowców z Johns Hopkins University firma Proscia (stworzyła aplikację DermAI) stosuje algorytmy uczenia maszynowego do analizy zdjęć skóry. Technologia ta z 93-proc. skutecznością potrafi wykrywać czerniaka. Ponadto Sheba Medical Center, jeden z największych izraelskich szpitali, wykorzystuje analizę danych medycznych i sztuczną inteligencję do personalizacji terapii chorób serca.

Lek na braki kadrowe

Kamil Bargiel, prezes SentiOne, firmy opracowującej zaawansowane algorytmy AI, przekonuje, że sztuczna inteligencja to ogromny potencjał do zagospodarowania w medycynie. Zwiększa dokładność badań, poprawia skuteczność leczenia i podnosi efektywność opieki nad pacjentami. – Wykorzystanie AI w medycynie może być dobrym krokiem, ale tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio zintegrowane z praktyką medyczną oraz przestrzegane będą najwyższe standardy etyczne i bezpieczeństwa – zastrzega Bargiel. Technologia może być też lekiem na inny problem w sektorze zdrowia – niewystarczającą liczbę lekarzy.

Wykorzystanie AI w medycynie może być dobrym krokiem, ale tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio zintegrowane z praktyką medyczną

Kamil Bargiel, prezes SentiOne

Okazuje się, że sztuczna inteligencja już jest stosowana także w polskiej ochronie zdrowia. Zgodnie z ostatnim raportem Centrum e-Zdrowia z tego typu rozwiązań korzysta 6,6 proc. szpitali, a prawie połowa start-upów medycznych w kraju rozwija rozwiązania z zakresu AI.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Sztuczna inteligencja zastąpi sędziego?