Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) mają pomagać lekarzom w stawianiu diagnozy. Resort zdrowia planuje wdrożyć cyfrowe narzędzia wspomagające analizę zdrowia pacjenta – wynika z Krajowego Programu Reform na lata 2023/2024.
Skuteczna pomoc
Reforma ma być przeprowadzana stopniowo, do 2026 r. Jest jednak uzależniona od tego, czy zostaną uruchomione środki z KPO.
Czytaj więcej
Rząd chce udostępnić cyfrowe narzędzia, które przeanalizują stan zdrowia pacjenta.
Eksperci nie wątpią, że sztuczna inteligencja może pomóc w diagnozowaniu chorób i opracowaniu terapii medycznych. – W obliczu tego, jak wiele danych medycznych musi przeanalizować lekarz, by podjąć decyzje terapeutyczne w wielu skomplikowanych przypadkach, wspomaganie przez sztuczną inteligencję powinno przynieść pozytywne efekty. Stoimy na progu przełomu podobnego do tego, jaki miał miejsce w farmakoterapii w latach 50. – komentuje dr Artur Drobniak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej.
Na świecie nowatorskie technologie już wspomagają lekarzy. Aier Eye Hospital Group, największa sieć szpitali okulistycznych w Chinach, wykorzystuje uczące się systemy do diagnozowania chorób oczu i planowania leczenia. Z kolei założona przez naukowców z Johns Hopkins University firma Proscia (stworzyła aplikację DermAI) stosuje algorytmy uczenia maszynowego do analizy zdjęć skóry. Technologia ta z 93-proc. skutecznością potrafi wykrywać czerniaka. Ponadto Sheba Medical Center, jeden z największych izraelskich szpitali, wykorzystuje analizę danych medycznych i sztuczną inteligencję do personalizacji terapii chorób serca.
Lek na braki kadrowe
Kamil Bargiel, prezes SentiOne, firmy opracowującej zaawansowane algorytmy AI, przekonuje, że sztuczna inteligencja to ogromny potencjał do zagospodarowania w medycynie. Zwiększa dokładność badań, poprawia skuteczność leczenia i podnosi efektywność opieki nad pacjentami. – Wykorzystanie AI w medycynie może być dobrym krokiem, ale tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio zintegrowane z praktyką medyczną oraz przestrzegane będą najwyższe standardy etyczne i bezpieczeństwa – zastrzega Bargiel. Technologia może być też lekiem na inny problem w sektorze zdrowia – niewystarczającą liczbę lekarzy.
Wykorzystanie AI w medycynie może być dobrym krokiem, ale tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio zintegrowane z praktyką medyczną
Kamil Bargiel, prezes SentiOne
Okazuje się, że sztuczna inteligencja już jest stosowana także w polskiej ochronie zdrowia. Zgodnie z ostatnim raportem Centrum e-Zdrowia z tego typu rozwiązań korzysta 6,6 proc. szpitali, a prawie połowa start-upów medycznych w kraju rozwija rozwiązania z zakresu AI.
Czytaj więcej
Nie wierzę w spekulacje, że branża prawnicza przez to upadnie, ale niższe jej segmenty mogą czekać radykalne zmiany. Rynek już zresztą zaczął na to reagować.