Podobnie jak lekarze, pielęgniarki czy fizjoterapeuci ratownicy dostaną prawo wykonywania zawodu (PWZ) i numer. Nadająca go Krajowa Rada Ratowników Medycznych będzie mogła cofnąć uprawnienia w przypadku ubezwłasnowolnienia albo sądowego zakazu wykonywania zawodu. Samorząd ratowników ma prowadzić postępowania dyscyplinarne, a także chronić interesy zawodowe tej grupy. Tak wynika z przyjętego przez rząd we wtorek projektu ustawy.
Czytaj więcej
Za taką samą pracę należy się taka sama płaca, nawet jeśli pracownik krócej przygotowywał się do wykonywania swoich obowiązków.
Projekt ma na celu wprowadzenie do systemu prawnego przepisów regulujących w sposób kompleksowy wykonywanie zawodu ratownika medycznego oraz utworzenie ram prawnych dla działania samorządu oraz zasad ich odpowiedzialności zawodowej. O regulację swej profesji ratownicy walczyli od lat, uzasadniając to bezpieczeństwem pacjentów. Zgodnie z projektem, jeżeli ratownik medyczny nie będzie realizował świadczeń zdrowotnych przez okres dłuższy niż łącznie pięć lat w okresie ostatnich sześciu lat, będzie musiał odbyć przeszkolenie.
W projekcie przewiduje się też utworzenie rejestru ratowników medycznych, prowadzonego w systemie teleinformatycznym, którego administratorem będzie Krajowa Rada. Rozwiązanie pozwoli na uzyskanie informacji bieżącej o liczbie ratowników medycznych, sposobach wykonywania zawodu i potrzebach kadrowych w poszczególnych rejonach kraju. W rejestrze będzie też zamieszczana informacja o skreśleniu z rejestru ratownika medycznego wraz z podaniem przyczyny skreślenia.
Nowym rozwiązaniem jest możliwość kształcenia ratowników medycznych na studiach drugiego stopnia, co pozwoli na uzyskanie tytułu magistra.