Kończą się dodatki, ale nie pozwy

Choć dodatki covidowe będą obowiązywać tylko do końca marca, do sądów wciąż wpływają pozwy od lekarzy, którym ich nie wypłacono.

Publikacja: 03.03.2022 16:52

Kończą się dodatki, ale nie pozwy

Foto: o.s.

Finansowanie części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 kończy się 31 marca 2022 r. – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Rządzący nie widzą już potrzeby finansowania dodatków covidowych dla pracowników medycznych pracujących z zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie. 


Czytaj więcej

W szpitalach leczy się głównie COVID. Pacjenci przypłacą to życiem

Na mocy polecenia ministra zdrowia dla prezesa NFZ dodatki covidowe będą obowiązywały do 31 marca 2022 r., a dyrektorzy szpitali muszą do końca maja dostarczyć informacje o wysokości dodatku za okresy od 1 stycznia do 31 marca 2022 r.

Koniec dodatków w szpitalach w wielu przypadkach oznacza początek walki w sądzie. Według prawników konstrukcja polecenia ministra zdrowia dla prezesa NFZ, na mocy którego są przyznawane, wciąż pozostawia dużą dowolność interpretacyjną. Stąd różnice w wysokości dodatków dla pracowników poszczególnych szpitali czy sposobie ich wyliczania.

Jak informuje Marcin Kasierski z Zespołu Kryzysowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), obecnie w polskich sądach toczy się kilkadziesiąt spraw o zaległe bądź nieprzyznane dodatki covidowe prowadzone przez prawników Zespołu Kryzysowego OZZL.

– Osób, które chciały wystąpić na drogę sądową, było znacznie więcej, ale 70 proc. spraw udało się załatwić w ugodzie – mówi Kasierski.


Również Okręgowa Izba Lekarska (OIL) w Warszawie wciąż dostaje zgłoszenia o nieprawidłowościach przy naliczaniu dodatków. 


- Są osoby, które nie dostały jeszcze pieniędzy za 2020 r. Na szczęście jest ich mniejszość – mówi prezes stołecznej OIL Łukasz Jankowski. – Chcemy wiedzieć, czy wielomiesięczne opóźnienia z wypłatą dodatków są winą NFZ czy szpitali, które występują o nie do Funduszu. Dlatego jako OIL wystąpiliśmy z prośbą o informację o kwocie, jaką płatnik przekazał mazowieckim szpitalom na dodatki – mówi dr Jankowski.

Wielu lekarzy wciąż czeka na dodatek za listopad, choć pracujący na kontrakcie musieli już zapłacić od niego podatek.

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Sądy i trybunały
Szefowie wydziałów Izby Karnej Sądu Najwyższego rezygnują
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna