Wczoraj w sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustawy o państwowym ratownictwie medycznym.
Klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej, autor projektu noweli, proponuje zmianę art. 57 ustawy. Zgodnie z nim w karetkach pogotowia mogliby jeździć lekarze mający co najmniej trzyletnie doświadczenie, jednak nie mniej niż 3 tys. godzin pracy w zespołach ratownictwa medycznego, lotniczych zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych lub izbach przyjęć szpitali.
Poza spełnieniem tych wymogów musieliby dodatkowo rozpocząć do końca 2014 r. specjalizację z medycyny ratunkowej. Oznacza to, że ci, którzy specjalizacji nie rozpoczną, nie będą od 1 stycznia 2015 r. lekarzami systemu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od nowego roku w skład osobowy zespołów ratownictwa medycznego będą mogli wchodzić tylko lekarze systemu, czyli posiadający specjalizację z medycyny ratunkowej. Opcjonalnie jeszcze do 2020 r. w karetkach mogą też jeździć osoby robiące specjalizację w dziedzinie anestezjologii lub chirurgii.
Lekarzy zarówno w pierwszej, jak i drugiej specjalizacji brakuje. Posłowie uzasadniają, że teraz w karetkach jeździ około 600 lekarzy, którzy nie spełniają wymagań określonych dla lekarza systemu. Jeśli Sejm uchwali przepisy, będą mogli dalej tam pracować pod warunkiem, że rozpoczną specjalizację.