Opinia ta znalazła się w oficjalnym stanowisku Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, która odpowiedziała na pytania burmistrza Myślenic. Skan pisma zamieścił na Twitterze dziennikarz „Do Rzeczy" i wp.pl Marcin Makowski.
Burmistrz pytał o możliwość wypłata wynagrodzenia za czas strajku dla kadry nauczycielskiej oraz pracowników obsługi szkół.
W odpowiedzi RIO w Krakowie przypomniała, że zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych, a w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami przywołanej ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. - Zacytowany przepis jednoznacznie przesądza, że nie jest dopuszczalna wypłata wynagrodzenia za czas strajku tym pracownikom, którzy uczestniczyli w akcji strajkowej - wyjaśniono.
RIO zauważyła, że zgodnie z ustawą udział w strajku jest dobrowolny. - Oznacza to, że pracownicy nie mogą być zmuszani do udziału w strajku, nie może być na pracownikach wywierana żadna presja w tym względzie. Jednocześnie jednak pracownicy, którzy decydują się na udział w strajku muszą liczyć się z konsekwencjami w postaci utraty prawa do wynagrodzenia za czas strajku - wyjaśniono.
- Tym samym działania polegające na wypłacie wynagrodzenia za czas strajku pracownikom uczestniczącym w strajku lub też zamierzające do obejścai przepisu, który nie przewiduje prawa do wynagrodzenia za czas strajku, należałoby uznać za działania niezgodne z prawem - zaznaczono w piśmie.