- Chodzi zwłaszcza o koszt druku kart wyborczych. Takiej informacji publicznej nie mogą uzyskać ani dziennikarze, ani parlamentarzyści. Nie informuje o tym Poczta Polska i Ministerstwo Aktywów Państwowych - dodaje. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił o dane premiera Mateusza Morawieckiego.
Z nieoficjalnych źródeł RMF wynika, że koszt tylko druku kart wyborczych wyniósł przynajmniej 5 mln zł, a pracę Poczty Polskiej szacuje się na co najmniej 10 tys. zł.
Adam Bodnar wielokrotnie wyrażał wątpliwości co do przygotowań i przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym - przed wejściem w życie ustawy z 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.
Czytaj także: RPO skarży do sądu decyzję premiera o zleceniu Poczcie Polskiej przygotowania wyborów korespondencyjnych
Występował m.in. do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wskazując na możliwe problemy dotyczące drukowania kart do głosowania przed wejściem w życie tej ustawy. Wniósł również skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Prezesa Rady Ministrów 16 kwietnia 2020 r. Polecała ona Poczcie Polskiej S.A. realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na podjęciu i realizacji czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na prezydenta w 2020 r. w trybie korespondencyjnym.