Wynajmuję lokal użytkowy w budynku należącym do m.st. Warszawy. Czy mogę się stać właścicielem takiego lokalu? (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
Zgodnie z uchwałą z 24 czerwca 2004 roku Rady m.st. Warszawy w sprawie sprzedaży lokali użytkowych w domach wielolokalowych można je przeznaczyć na sprzedaż w drodze przetargu, a także w drodze bezprzetargowej. Sprzedaż jest dopuszczona pod jednym warunkiem - jeśli stan prawny nieruchomości jest uregulowany. Nie można też kupić lokali w domach przeznaczonych do rozbiórki lub wyburzenia.
Lokale użytkowe objęte najmem można kupić w drodze bezprzetargowej. W tym celu należy złożyć wniosek, w którym najemca wyraża chęć nabycia takiego lokalu.Prawo przyznaje pierwszeństwo w nabywaniu lokali ich najemcom, jeżeli najmują je od co najmniej pięciu lat na podstawie umowy i nie zalegają z opłatą czynszu lub innymi opłatami z tytułu umowy najmu według stanu na dzień złożenia wniosku.
Niezależnie od tego, aby lokal użytkowy mógł zostać wykupiony przez dotychczasowego najemcę, musi uzyskać co najmniej 45 punktów na podstawie przeprowadzonej kwalifikacji punktowej według tabeli zawartej w zarządzeniu prezydenta m.st. Warszawy nr 1752/2004 z 13 sierpnia 2004 roku w sprawie sprzedaży lokali użytkowych w domach wielolokalowych. Punktacja ta obejmuje takie czynniki, jak: udział m.st. Warszawy we współwłasności nieruchomości, położenie poza rejonem urbanistycznym określonym w zarządzeniu prezydenta RP z 8 września 1994 roku w sprawie uznania za pomnik historii czy złożenie przez najemcę lokalu wniosku o jego nabycie. Lokal można kupić, o ile nie ma roszczeń byłych właścicieli lub ich spadkobierców do nieruchomości. Pierwszeństwo bowiem w tym wypadku przysługuje poprzednim właścicielom pozbawionym prawa własności tej nieruchomości przed 5 grudnia 1990 roku lub spadkobiercom tych osób. Warto dodać, że wykup lokalu użytkowego od miasta może się okazać atrakcyjną inwestycją. Zdarza się bowiem, że cena jego nabycia jest niższa od ceny rynkowej.